Իրավունք 16:31 16/04/2014
Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային խորհուրդը փոփոխություններ է իրականացրել «ՌԴ քաղաքացիության շնորհման» մասին օրենքում: Այս մասին տեղեկացնում է «Իտար-տասս» լրատվական գործակալությունը:
Ըստ նոր փոփոխությունների` զգալիորեն հեշտացվել է քաղաքացիության շնորհման ընթացակարգը, ինչպես նաև դրա հետ կապված այն քաղաքացիներին ներկայացվող պահանջները, որոնք համարվում են «ռուսաց լեզու կրող հայրենակիցներ»:
«Ռուսաց լեզվի կրող» կատեգորիան որոշվելու է հատուկ մասնագիտական հանձնաժողովի կողմից ռուսաց լեզվի մասին անցկացվող հարցազրույցի միջոցով: Սույն հանձնաժողովը կազմավորվելու է ՌԴ Միգրացիոն դաշնային ծառայության կողմից և ներառելու է լեզվաբան մասնագետների: Հարցազրույցի ընթացքում հանձնաժողովը շեշտը առավելապես դնելու է հարցազրույցը անցնողի կողմից ռուսաց լեզվի ազատ տիրապետման և առօրյա կյանքում կիրառելու հմտությունների ստուգման վրա:
Միաժամանակ տեղեկացնենք, որ ըստ օրենսդրական նախագծի` այս հարցազրույցը հաղթահարած օտարերկրյա քաղաքացին հեշտացված կարգով ՌԴ քաղաքացիություն ստանալու առավելություններից լիակատար օգտվելու է այն դեպքում, երբ հրաժարվի իր երկրի քաղաքացիությունից: ՌԴ քաղաքացիություն ստանալու համար այս հիմքով հայտ ներկայացրած օտաերկրյա քաղաքացիները նաև հնարավորություն են ստանալու ժամանակավոր բնակության իրավունք ստանալ ՌԴ տարածքում, մինչ վերջնականորեն կբավարարվի նրա հայտը:
Հեշտացված կարգով ՌԴ քաղաքացիություն ստացողների թվում են նաև օտարերկրյա ներդրողները, ռուսական բուհերի շրջանավարտները և որակավորում ունեցող մասնագետները:

В мире 18:18 16/04/2014
Совет Федерации одобрил упрощенный порядок получения гражданства России для носителей русского языка
Сегодня Совет Федерации одобрил закон, предусматривающий упрощенный порядок получения гражданства России соотечественниками – носителями русского языка. Об этом сообщает «Газета.Ru».
Согласно информации, по инициативе правительства в федеральный закон «О гражданстве Российской Федерации» и отдельные законодательные акты вносятся соответствующие поправки.
Отмечается, что гражданство России по упрощенной процедуре смогут получить соотечественники – носители русского языка при условии, что их родственники по прямой восходящей линии ранее проживали на территории России либо на территории, относившейся к Российской империи или СССР – «в пределах государственной границы Российской Федерации», при переезде на постоянное место жительства в Россию, а также при отказе от гражданства иностранного государства.
Ранее сообщалось, что Государственная дума РФ приняла во втором и третьем чтениях законопроект об упрощенной выдаче гражданства России для носителей русского языка.