Քաղաքական 15:27 16/04/2014
«Մենք չենք մտնի կոալիցիա ձևական տրամաբանությամբ: Եթե խնդիր կա լուծելու` այո, բայց ձևական երբեք»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը` ԱԺ ոչ իշխանական չորս ուժերի հերթական հանդիպման մանրամասները ներկայացնելով:
Նրա խոսքով, Դաշնակցությանը մեղադրում են նրանում, որ ներկայացրած յոթ կետերի միակ նպատակը կոալիցիա մտնելու մոլուցքն է, բայց եթե իշխանությունները վերապահումներ ունեն իրենց առաջարկած կետերի առումով, որոնց կատարմամբ, ըստ Ա.Ռուստամյանի, արդեն հաջորդ տարի արդեն դրական փոփոխությունները ակնհայտ կլինեն, ապա իրենք կմնան նույն համոզմանը, ինչ այսօր ունեն:
Նա չթաքցրեց, որ ընթանում են բանակցությունները իշխանությունների հետ:
«Այո բանակցում ենք, որպեսզի հասնենք մեր նպատակների իրականացմանը: Բայց մեր որոշումները կախված են իշխանություններից` թե որքան ընդունվեց նրանց կողմից, որքան ոչ: Այդ ամենի արդյունքում կորոշվի, թե ինչ ստացվեց բանակցությունների արդյունքում և որտեղ պետք է լինի Դաշնակցությունը»,- նշեց նա:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե եթե իշխանությունները պահպանեն իրենց վերապահումները կետերի մասով, բայց մասնակի ընդունեն դրանք, Դաշնակցությո՞ւնն էլ մասնակի կոալիցիայում ներկայացված կլինի, Ա.Ռուստամյանը նշեց` դու կամ կոալիցիայում ես ու կիսում ես պատասխանատվությունը, կամ ոչ:
«Եթե կընդունվեն մասնակի, կնշանակի, որ մենք կմնանք այնքան ժամանակ ընդդիմադիր, մինչև ընդունվեն ամբողջական: Եթե յոթ կետերը ընդունվեին, ապա մենք պատրաստ կլինեինք պատասխանատվությունը կիսել կոալիցիայում»,- նշեց Ա.Ռուստամյանը:

Политика 16:47 16/04/2014
«Мы не войдем в состав коалиции, руководствуясь формальной логикой. Если есть проблема, которую следует решить, то да, но формально никогда»,– заявил на брифинге в Национальном Собрании руководитель парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян, представляя подробности очередной встречи четырех непровластных парламентских фракций.
По его словам, АРФД обвиняют в том, что единственной целью, которую она преследовала, представляя семь пунктов, было желание вступить в коалицию, но если у властей имеются оговорки в плане предложенных ими пунктов, в случае выполнения которых, по мнению А. Рустамяна, уже в будущем году произойдут положительные изменения, то они будут придерживаться той же позиции, что и сегодня.
Депутат подчеркнул также, что в настоящее время ведутся переговоры с властями. «Мы ведем переговоры, чтобы добиться реализации наших целей. Но наши решения зависят от властей, а именно от того, в какой мере они приемлемы для них, а какой нет. В результате всего этого мы примем решение относительно итогов переговоров и того, войдет ли АРФД в состав коалиции или нет»,– отметил он.
Комментируя вопрос о том, будет ли АРФД частично представлена в составе коалиции в случае, если власти не откажутся от оговорок по поводу пунктов, но частично примут их, Армен Рустамян сказал: «В коалицию либо входят и разделяют ответственность, либо нет».
«Если они примут частично, то это будет означать, что мы останемся оппозицией до тех пор, пока примут полностью. Если бы эти семь пунктов приняли, мы были бы готовы разделять ответственность в составе коалиции»,– подытожил он.