Քաղաքական 09:48 17/04/2014
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մոտ նախօրեին տեղի է ունեցել մարզերի խնդիրներին նվիրված խորհրդակցություն: Այս մասին հայտնում են կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ մեծ ակնկալիք ունի մարզպետներից՝ կառավարության տարբեր ծրագրեր հաջողությամբ իրականացնելու գործում:
«Մարզերը մեզ համար ունեն մեծ կարևորություն և այստեղ միասին ունենք մեծ աշխատանք իրականացնելու: Որպես վարչապետ լինելու եմ ձեր կողքին, յուրաքանչյուր հարց գտնվելու է իմ ուշադրության կենտրոնում: Պետք է կայացնենք ոչ ստանդարտ որոշումներ, գնահատենք լավը, իսկ վատը քննադատենք»,- դիմելով մարզպետներին՝ ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:
ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարարի պաշտոնակատար Արմեն Գևորգյանը վարչապետին է զեկուցել ՀՀ կառավարության կողմից մարզերում իրականացվող ծրագրերի մասին: Մասնավորապես, մանրամասն ներկայացվել են 2014 թվականի մարտին ցրտահարությունից տուժած գյուղացիական տնտեսություններին ցուցաբերվող աջակցության ծրագրերը: Շեշտվել է, որ կառավարության օժանդակության ծրագրերից օգտվող տնտեսությունների ցուցակներն առաջիկայում պետք է հրապարակվեն մարզպետարանների կայքէջերում: Հովիկ Աբրահամյանը հանձնարարել է մարզպետներին մանրամասն ուսումնասիրել տնտեսությունների կրած վնասը՝ անհատական կարգով օժանդակություն ցուցաբերելու համար:
Վարչապետին տեղեկացվել է նաև, որ ընթացիկ տարում բոլոր մարզերում տեղադրվել են 80 հակակարկտային կայաններ, որոնք գործելու են Արտակարգ իրավիճակների նախարարության միասնական կառավարման համակարգի ներքո:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել է նաև գյուղացիական տնտեսություններին ցուցաբերվող աջակցությանը, մասնավորապես, պարարտանյութի, դիզվառելիքի, սերմացուի տրամադրման աշխատանքների ընթացքին առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով մարզերում կառավարության կողմից իրականացվող 5-րդ հրատապ ծրագրին՝ Արմեն Գևորգյանը նշել է, որ մարզերում տարբեր ոլորտներում ընթացիկ տարում նախատեսվում է իրականացնել 442 ծրագիր՝ բնակֆոնդի արդիականացման, բնակարանաշինության, նախադպրոցական հասատատությունների վերանորոգման, ջրամատակարարման, մշակույթի օբյեկտների կառուցման և այլ ուղղություններով:
Վարչապետը պահանջել է իրավասու մարմիններից՝ բոլոր ծրագրերով անվերապահորեն ապահովել աշխատանքների բարձր որակ և նշել, որ այդ հարցը գտնվելու է իր ուշադրության կենտրոնում:

Политика 10:36 17/04/2014
Премьер-министр Армении Овик Абраамян накануне провел совещание, посвященное проблемам областей Армении. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
Глава кабмина подчеркнул, что связывает большие надежды с губернаторами областей в деле реализации разных программ правительства.
«Мы придаем большое значение областям республики и должны вместе проделать серьезную работу в этом вопросе. Я как премьер буду поддерживать вас и буду держать в центре внимания любые вопросы. Мы должны будем принимать нестандартные решения, давать оценку положительным явлениям, а негативные – критиковать», – отметил он.
Вице-премьер Армении, и.о. министра территориального управления Армен Геворкян доложил премьер-министру о программах, которые реализуются в областях республики. Овик Абраамян, в свою очередь, поручил губернаторам детально изучить ущерб, нанесенный хозяйствам  заморозками в марте текущего года, для оказания помощи в индивидуальном порядке.
Премьер-министру также доложили, что в текущем году во всех областях будут установлены 80 противоградных станций.
В ходе совещания были обсуждены вопросы, связанные с содействием, оказываемым сельским хозяйствам, в частности предоставление средств на приобретение удобрений, дизтоплива, семян сельскохозяйственных культур.
Армен Геворкян также подчеркнул, что в текущем году в областях республики планируется реализовать 442 программы, касающиеся совершенствования жилищного фонда, строительства квартир, ремонта дошкольных учреждений, водоснабжения, строительства культурных объектов и т.д.
Овик Абраамян потребовал у компетентных структур безоговорочно обеспечить высокое качество работ, отметив, что будет держать в центре внимания этот вопрос.