Տնտեսություն 13:20 19/04/2014
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ ՀՀ պետական կառավարման մարմինների ղեկավարների և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների (գործատուների) միության անդամների մասնակցությամբ: Այս մասին հայտնում են կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հանդիպման նպատակն է եղել գործարարների հետ քննարկել ՀՀ կառավարության կողմից գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված առաջիկա քայլերը:
«Ես համոզված եմ, որ մենք ունենք լավ գաղափարներ, որոնք կնպաստեն մեր տնտեսության զարգացմանը և մեր երկրի առաջընթացին: Մեզ համար աջակցությունը ձեռնարկատիրությանը լինելու է առաջնահերթ խնդիր, և յուրաքանչյուր մարդ պետք է հասկանա, որ երկրի առաջընթացի հենքը տնտեսությունն է: Որևէ միջամտություն բիզնեսին, անարդար խոչընդոտ չի կարող լինել: Պետք է բոլորը հասկանան, որ այդ դաշտն ազատ է, գործելու են օրենքի շրջանակում, և որևէ մեկը խոչընդոտ չի ստեղծելու: Ես հետևողական եմ լինելու. յուրաքանչյուր ներդրող պետք է հասկանա, որ ինքն ապահով ձեռքերում է՝ օրենքի շրջանակում: Ով ցանկանում է զբաղվել բիզնեսով, մենք նրա կողքին ենք լինելու», - մինչ քննարկման մեկնարկը հայտարարել է վարչապետը:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը, մասնավորապես, տեղեկացրել է, որ այդ նպատակով ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ-ը նախաձեռնել և մշակել է օրենսդրական փոփոխությունների մի քանի փաթեթ:
Այդ փաթեթները միտված են Հայաստանում ձեռնարկատիրության զարգացմանը և վերաբերում են ՀՀ մաքսային օրենսգրքում փոփոխությունների իրականացմանը, էլեկտրոնային առևտրի կարգավորմանը, ՀՀ-ում այլընտրանքային հարկային ստուգումների ինստիտուտի ներդրմանը, փոքր և միջին ձեռնարկատիրության համար շրջանառության հարկի դրույքաչափի նվազեցմանը, հորիզոնական մոնիթորինգի համակարգի ներդրմանը և սպասարկման ոլորտի ծառայությունների ավտոմատացմանը:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում գործարարները դրական են համարել առաջարկվող փոփոխությունները և պատրաստակամություն հայտնել ՀՀ կառավարության հետ համատեղ քննարկել դրանց վերաբերող մանրամասներ:
Վարչապետ Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման հրավերն ընդունելու համար և վերահաստատել յուրաքանչյուր լավ առաջարկություն քննարկելու իր պատրաստակամությունը:

Экономика 15:20 19/04/2014
Под председательством премьер-министра Армении Овика Абраамяна в правительстве состоялось совещание с участием руководителей органов госуправления РА и представителей Союза промышленников и предпринимателей (работодателей) Армении (СПП(Р)А). Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Целью встречи было обсуждение с предпринимателями предстоящих действий правительства Армении в направлении улучшения бизнес-среды в республике.
«Я убежден, что у нас есть хорошие идеи, которые будут способствовать развитию экономики и прогрессу Армении. Содействие предпринимательству станет для нас приоритетной задачей, и каждый человек должен понимать, что двигателем прогресса для государства является экономика. Какого-либо вмешательства в бизнес, несправедливого препятствия быть не может. Все должны понимать, что это поле свободно, что они будут действовать в рамках закона, и никто препятствий создавать не будет. Я буду последователен: каждый инвестор должен знать, что он в надежных руках – в рамках закона. Мы будем рядом со всеми желающими заняться бизнесом», – заявил премьер Армении перед началом обсуждения.
В свою очередь председатель Комитета государственных доходов при правительстве Армении Гагик Хачатрян сообщил, что с этой целью КГД инициировал и разработал ряд пакетов законодательных изменений.
Они будут направлены на развитие предпринимательства в Армении и касаются реализации изменений в Таможенном кодексе РА, регулирования электронной торговли, внедрения в республике института альтернативных методов налоговых проверок, снижения ставки оборотного налога для малого и среднего бизнеса, внедрения системы горизонтального мониторинга и автоматизации услуг сферы обслуживания.
В ходе обмена мнениями предприниматели положительно оценили предлагаемые изменения и выразили готовность совместно с правительством Армении обсуждать касающиеся этих изменений детали.
Премьер Абраамян выразил благодарность за принятие приглашения на встречу и вновь подтвердил свою готовность обсуждать любое конструктивное предложение.