Հասարակություն 19:20 22/04/2014
Մոսկվայում հայկական համայնքը և ռուս հասարակությունը պատրաստվում են հիշատակելու Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցը:Մոսկվայում տեղի են ունենալու Հայոց ցեղասպանության հիշատակման միջոցառումներ: Այս մասին տեղեկացնում է «Ռեգնում» լրատվական գործակալությունը:
Ապրիլի 22-ին, Նեկրասովի անվան Կենտրոնական համընդհանուր գիտական գրադարանում, Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքսոթի զոհերի հիշատակին նվիրված հատուկ երեկո է կայանալու: Երեկոյան բացվելու է Գյումրեցի Վաչագան Պողոսյանի անհատական ցուցահանդեսը: Նրա նկարներում արտացոլվում են հայ և հրեա ժողովուրդների պատմության ողբերգական էջերը:
Ապրիլի 24-ի, առավոտյան Ռուսաստանում Թուրքիայի դեսպանատան առջև բողոքի ակցիա է նախատեսված: Ակցիայի մասնակիցները պահանջելու են թուրքական կառավարությունից` պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Նույն օրը «Կրասնոպրեսնենսկայա Զաստավա» հրապարակում «Հայոց ցեղասպանություն. Մարդկության դեմ հանցագործություն» կարգախոսով հանրահավաքի է անցկացվելու:
Հանդիպման ընթացքում ելույթով հանդես են գալու Պետդումայի խմբակցությունների ներկայացուցիչներ, քաղաքական գործիչներ, գիտնականներ:

Общество 19:42 22/04/2014
Армянская диаспора Москвы и общественность российской столицы готовятся отметить 99-ю годовщину Геноцида армян в Османской империи целым рядом массовых мероприятий. Об этом сообщает «Регнум»
Согласно информации, 22 апреля в Центральной универсальной научной библиотеке им. Н.А. Некрасова состоится вечер, посвященный памяти жертв Геноцида армян и Холокоста. В рамках вечера будет открыта персональная выставка армянского художника из города Гюмри Вачагана Погосяна. Картины живописца отражают трагические страницы истории армянского и еврейского народов.
Утром 24 апреля у здания посольства Турции в России будет организован пикет представителей российской общественности. Участники акции намерены выдвинуть требование об официальном признании правительством Турции Геноцида армян и содействовать процессу его широкого международного осуждения.
В тот же день на площади «Краснопресненская застава» состоится митинг под лозунгом «Геноцид армян – преступление против человечества». На митинге выступят представители фракций Государственной думы РФ, политики, ученые, представители столичной общественности, в том числе национальных диаспор Москвы.
В мире стартуют мероприятия, посвященные 99-й годовщине Геноцида армян. Об украинской «повестке» рассказал В. Шатворян