Հասարակություն 09:46 03/05/2014
Բուենոս Այրեսում շարունակվում է գրքի 40-րդ Միջազգային ցուցահանդեսը: 40-ից ավելի երկրների թվում առանձին տաղավարով ներկայացված է նաև Հայաստանը, և մայիսի 1-ին ավանդաբար նշվել է Հայաստանի Հանրապետության օրը: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Արգենտինայում ՀՀ դեսպանության հովանավորությամբ և Արգենտինայի «Հայ կենտրոնի» օժանդակությամբ ցուցահանդեսի «Խոսե Էրնանդես» սրահում կայացել է օրվա կենտրոնական միջոցառումը, որին ներկա են եղել ավելի քան 1600 հանդիսականներ: Բացման խոսքով հանդես է եկել Արգենտինայում ՀՀ դեսպան Վահագն Մելիքյանը: Ելույթներ են ունեցել Բուենոս Այրեսի քաղաքային խորհրդի՝ Մարդու իրավունքների և մշակութային բազմազանության հարցերով փոխքարտուղար Կլաուդիո Ավրուխը և թուրք մտավորական և ակտիվիստ, մարդու իրավունքների պաշտպան Ռագիփ Զարաքոլուն:
Իր ելույթում դեսպան Մելիքյանը, մասնավորապես, նշել է. «Արդեն 40 տարի շարունակ Բուենոս Այրեսում անցկացվող Գրքի միջազգային ցուցահանդեսը վերածվում է յուրօրինակ ու գեղեցիկ մի տոնի, որը ոչ միայն հնարավորություն է տալիս տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներին ծանոթանալու համաշխարհային գրականությանը, այլ նաև իր մեջ կրում է մարդկանց գրքին մոտեցնելու, գրքի նկատմամբ սեր արթնացնելու, միջմշակութային երկխոսություն ծավալելու, փոխըմբռնում և հանդուրժողականություն խրախուսելու խորհուրդը»։
Փոխքարտուղար Կլաուդիո Ավրուխն իր ելույթում անդրադարձել է հայ – արգենտինյան քաղաքական և մշակութային հարաբերություններին, Արգենտինայում հայ համայնքի դերին ու նշանակությանը՝ կարևորելով համայնքի արժեքավոր ներդրումը երկրի քաղաքական, հասարակական և մշակութային կյանքում: Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման խնդրին, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ Արգենտինայի իշխանությունների հետևողական քայլերին` Կլաուդիա Ավրուխը տեղեկացրել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ` Բուենոս Այրեսի քաղաքային իշխանությունների որոշմամբ մայրաքաղաքի «Պալերմո» թաղամասում անվճար տարածք կհատկացվի Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կառուցման համար:
Թուրք լրագրող, մտավորական Ռագիփ Զարաքոլուն, իր ելույթում դատապարտելով Օսմանյան Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության իրականացումը, ինչպես նաև Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունների կողմից վարվող ժխտողական քաղաքականությունը, անդրադարձել է Ցեղասպանության նահատակ հայ մտավորականների՝ Ռուբեն Սևակի, Սիամանթոյի, Դանիել Վարուժանի, Գրիգոր Զոհրապի և այլոց դաժան սպանություններին: Ներկաներին նա տեղեկացրել է նաև, որ Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան քառասուն օրը» պատմավեպի թուրքերեն թարգմանությունն ու հրատարակությունը կատարվել է իր կողմից, որի համար նա թուրքական ինքնությունը վիրավորելու մեղադրանքով դատապարտվել է ազատազրկման:

Общество 10:37 03/05/2014
В Буэнос-Айресе продолжается 40-я Международная выставка «LIBRO DE BUENOS-AIRES». В числе свыше сорока стран отдельным павильоном представлена и Армения, а 1-го мая по традиции отмечался День Республики Армения. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РА.
Под патронажем посольства Армении в Аргентине и при содействии Армянского центра Аргентины в выставочном зале «Хосе Эрнандес» состоялось главное мероприятие дня, на котором присутствовало свыше 1600 гостей. С приветственным словом к присутствующим выступил посол Армении в Аргентине Ваагн Меликян.
В своей речи дипломат отметил: «Организуемая на протяжении вот уже сорока лет международная выставка превращается в своеобразный и красивый праздник, который не только позволяет представителям разных наций ознакомиться с мировой литературой, но и несет в себе идею воспитания в людях любви к книге, проведения межкультурного диалога, поощрения взаимопонимания и толерантности».
В свою очередь представитель городского совета Буэнос-Айреса Клаудио Аврух, обратившись к армяно-аргентинским политическим и культурным отношениям, подчеркнул роль и значение армянской общины Аргентины, указав на их вклад в политическую, общественную и культурную жизнь страны.
Коснувшись вопроса международного признания и осуждения Геноцида армян, а также усилий властей Аргентины в этом направлении, К.Аврух отметил, что решением городских властей Буэнос-Айреса в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян в столичном районе «Палермо» на общественных началах будет предоставлена территория для строительства Музея Геноцида армян.
В свою очередь турецкий журналист, правозащитник Рагип Зараколу, осудив в своей речи Геноцид армян в 1915 году, а также осуществляемую нынешними властями Турции политику отрицания, обратился к фактам гибели представителей армянской интеллигенции – Рубена Севака, Сиаманто, Даниела Варужана, Григор Зограпа и др.