Հայկական կողմը հաղթական նոտայով է դադարեցրել պատերազմը. «Մինվալ.ազ»-ը վերլուծում է Բիշքեկյան արձանագրությունը
«1994թ.-ի մայիսին Ադրբեջանի համար կենսական նշանակություն ուներ կանգնեցնել պատերազմի իր համար ոչ բարենպաստ ընթացքը և ժամանակ շահել, սակայն Բաքվում հասկանում էին, որ Բիշքեկյան արձանագրությունը Ադրբեջանի պարտության ոչ հրապարակային ընդունումն էր, ինչպես նաև Հայաստանի դիրքերի ամրապնդումը և ԼՂՀ ճանաչումը: Ինչ վերաբերում է հայկական կողմին, այն հաղթական նոտայով է դադարեցրել պատերազմը»: Այս մասին ասվում է ադրբեջանական «Մինվալ.ազ» կայքի հոդվածում:
Հոդվածում նշվում է, որ 1994թ.-ի մայիսին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի հաստատմանն ուղղված Բիշքեկյան արձանագրության ստորագրումից արդեն 20 տարի է անցել: Հեղինակները նշում են, որ Ադրբեջանը նոր տարածքների կորստի սպառնալիքի տակ էր, իսկ մարտերը շարունակվում էին նույնիսկ Մոսկվայում տեղի ունեցող ԱՊՀ գագաթաժողովի ժամանակ:
Հոդվածի համաձայն` հաշվի առնելով, որ այն ժամանակ Ադրբեջանի բանակը դեռ մարտունակ չէր և սուր ներքին խնդիրների պատճառով թուլացած էր, Ադրբեջանը այլ ելք չուներ: Սակայն Ադրբեջանի ղեկավարությունը իրավիճակը բոլորովին այլ կերպ էր ներկայացնում. իբրև թե Բիշքեկյան արձանագրության ընդունումը բխում էր երկրի շահերից և արվել է խաղաղություն հաստատելու և հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման համար:
Հեղինակը նշում է, որ յուրաքանչյուր երկիր ստորագրել է Բիշքեկյան արձանագրությունը` իր շահերից ելնելով: Մոսկվան, ով չէր ցանկանում կորցնել իր դիքերը Ադրբեջանում, պատրաստ էր ամեն ինչ անել, միայն թե միջազգային խաղաղպահ ուժեր չհայտնվեին երկրում: Իսկ Բիշքեկյան արձանագրությունը պետք է օգներ ռուսական ուժերի հակամարտության գոտի ներխուժելու գործընթացին: Սակայն 1994թ.-ին «Դարի պայմանագիրը» ստորագրելուց հետո խաղի մեջ ակտիվորեն ներգրավվեց նաև Արևմուտքը. Արևմուտքը հայտարարել է, որ ռուսական «կապույտ սաղավարտների» քանակը չի կարող գերազանցել խաղաղապահ ուժերի քանակի կեսին, և այդպիսով մասմաբ խափանել է Մոսկվայի պլանները:
«Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա երկրի շահերից էր բխում դադարեցնել իր համար ոչ բարենպաստ պատերազմի ընթացքը և ժամանակ շահել, սակայն Բաքվում հասկանում էին, որ Բիշքեքյան արձանագրությունը Ադրբեջանի պարտության ոչ հրապարակային ընդունումն ու Հայաստանի դիրքերի ամրապնդումն էր: Հավանաբար, պատահական չէր, որ Հեյդար Ալիևը մեկնել էր Բրյուսել` դիվանագիտորեն հրաժարվելով Բիշքեկյան արձանագրությունը ստորագրելու որոշման պատասխանատվությունից: Արձանագրության ստորագրմանը չէր մեկնել նաև խոսնակը, իսկ վարչապետը հրապարակայնորեն քննադատել էր Բիշքեկյան խաղաղապահությունը: Բիշքեկ մեկնել էր այն ժամանակվա փոխխոսնակ Ջալիլովը, սակայն նա էլ չէր ստորագրել արձանագրությունը` համարելով այն ԼՂՀ ճանաչման նախադրյալ»,- ասվում է հոդվածում:
«Մինվալ.ազ»-ը գրում է, որ արձանագրության ստորագրման պահին և դրան հաջորդող շրջանում Ռուսաստանը ուժեղացրել էր ճնշումները` փորձելով իր խաղաղապահ ուժերը տեղադրել հակամարտության գոտում և այսպիսով անուղղակիորեն վերադարձնել ռուսական զինված ուժերը Ադբեջան: Ընդդիմության բողոքի ցույցերը օգնել են Ադրբեջանի նախագահին ինչ-որ կերպ փափկացնել այդ ճնշումները. ռուսական զորքերի մուտքը այդ ժամանակահատվածում անհնարին էր դարձել: Իսկ ընդդիմադիր խորհրդարանականները պատրաստ են եղել գնալ խորհրդարանական ճգնաժամի Բիշքեկյան արձանագրությունը խափանելու համար: Ադրբեջանի նախագահի հետ դռնփակ խորհրդատվության ժամանակ մայիսի 12-ին առաջարկվել է նաև կասեցնել խորհրդարանի գործունեությունը և, փոխարենը, նախագահական կառավարման համակարգ ներդնել: Սակայն այդ գաղափարից որոշել են հրաժարվել:
Չնայած անհանգստության և վախի, վերջիվերջո խոսնակ Գուլիևը ստորագրել է արձանագրությունը և սկսել է հավաստիացնել բոլորին, որ շուտով կսկսվի «գրավված ադրբեջանական տարածքների փուլային ազատագրումը», և փախստականները կվերդառնան իրենց տները:
«Պաշտոնապես Բիշքեկյան արձանագրության ստորագրումը ներկայացվել է որպես ղեկավարության հաղթանակ: Հոռետեսները համարում էին, որ ժամանակավոր հանգիստը ի օգուտ հայերի է լինելու: Արդեն 20 տարի է անցել, և հնարավոր է տեսնել, թե ինչպես են տևական և հարաբերական զինադադարից օգտվել կողմերը»,- ասվում է հոդվածում:
«Մինվալ.ազ»-ի վերլուծական ծառայությունը գրում է, որ Ռուսաստանին չի հաջողվել ամենակարևորին հասնել, այն է` իր խաղաղապահ ուժերի հաստատումը հակամարտության գոտում: Սակայն, ի շնորհիվ Բիշքեկյան արձանագրության, նրան հաջողվել է պահպանել իր վերահսկողությունը Ղարաբաղյան հարցի շուրջ և զրոյի հավասարեցնել միջազգային խաղաղապահ առաքելության ջանքերը:
Հայաստանը դադարեցրել է պատերազմը հաղթական նոտայով և ձեռք է բերել տարածքների տեսքով «ավար»: Վերջինիս գործընկերությունը Ռուսաստանի հետ ամրապնդվել է ռուսական ռազմակայանների ամրագրմամբ: Բացի այդ, Բիշքեկյան արձանագրությունը թույլ է տվել Հայաստանին հակամարտությունը տանել բանակցային գործընթաց, որը շարունակվում է մինչ այսօր:
Ինչպես նշվում է հոդվածում, Բիշքեկյան խաղաղապահ առաքելությունը նպաստել է նաև ԼՂՀ կարգավիճակի զարգացմանը. նախագահական, ինչպես նաև խորհրդարանական ընտություններ են ացկացվել ԼՂՀ-ում, մշակվել են պետական ատրիբուտները և այլն:
«Մի խոսքով, հիմք է դրվել Ադրբեջանից անկախանալու գործընթացին»,- ասվում է հոդվածում:
«Ադրբեջանին հաջողվել է շահել ամենակարևորը`ժամանակ: Հենց այդ ձեռքբերումն էր, որ հնարավորություն տվեց տեսնել Արևմուտքի Ադրբեջանի հանդեպ վերաբերմունքի առաջընթացը: Բացի այդ, այն ժամանակ կարևորը այն էր, որ դադարեցվել էր պարտվողական պատերազմը, դադարեցվել էին զոհերի և հողի կորուստները: Բիշքեկը թույլ է տվել Ալիևին ժամանակ հատկացնել ներքաղաքական անկայունությունը հաղթահարելուն (Նշենք երկու «պետական հեղաշրջման» ճնշումը), հաշվի չառնելով պատերազմը, առաջ տանել «Դարի պայմանագիրը», ամրապնդել պետականության հիմքերը, ինչպես նաև հարաբերությունները Արևմուտքի հետ(«Գործընկերություն հանուն խաղաղության», «ԵԱՀԿ», և այլն)»,- ասվում է հոդվածում:
Հեղինակները գտնում են, որ հենց Ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում Բիշքեկյան արձանագրությունը չի ապահովել սպասված դրական զարգացումը:
« Այն հաստատել էր Ադրբեջանի պարտությունը, ինչն էլ հետագայում անընդմեջ զգացվում էր խաղաղ բանակցությունների ընթացքում հայկական կողմի ոչ զիջողունակ վարքագծում»,- գրում է «Մինվալ.ազ»-ը:
Բիշքեկյան արձանագրությունը ստորագրելուց հետո հակամարտությունը սառեցվել է անորոշ «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» վիճակում, և սկսվել է բանակցությունների տևական մարաթոնը: Բացի այդ, չնայած միջազգային խաղաղապահ առաքելության և հակամարտող կողմերի բոլոր դիվանագիտական ջանքերին, հակամարտության խաղաղ կարգավորման հեռանկարները մինչ այսօր անորոշ են: Իսկ Բիշքեկյան արձանագրությունից հետո խնդրի ռազմական լուծման իրավունքը սպառվել է, նշում է ադրբեջանական կայքը:
Ըստ «Մինվալ.ազ»-ի վերլուծաբանների` հակամատությունը «փակուղի» է մտել հիմնականում «Բիշքեկյան գործընթացի» արդյունքում:
«Դեռ այն ժամանակ պետք էր կանխատեսել, որ այդ գրեթե «պարտվողական զինադադարը» կհանգեցնի իրավիճակի տևական պահպանմանը` հակամարտության օտարմանը և մշտապես զիջելու անհրաժեշտությանը:
Համաձայնագիրը, ըստ էության, նախադրյալներ է ստեղծել ԼՂՀ օրինականացման և պետական ատրիբուտների կառուցման համար: Համաձայնագիրը նվազագույնի է հասցրել հակամարտության «ուժային» լուծման հնարավորությունը, մանյովրելու հնարավորությունները սահմանափակ են. խաղաքարտերը դրված են արտաքին աշխարհի և դիվանագիտության վրա: Մինչ այսօր մենք քաղում ենք Բիշքեկյան արձանագրության դառը պտուղները, որը դադարեցրել է պատերազմը, բայց ոչ մի կերպ չի մոտեցրել մեզ «խաղաղությանը»,- ամփոփում է «Մինվալ.ազ»-ի վերլուծական ծառայությունը:

Аналитика 11:28 13/05/2014
Армянская сторона приостановила войну на победной ноте. Плоды Бишкекского протокола анализирует «Минвал.аз»
В мае 1994 года Азербайджану крайне важно было остановить неблагоприятный ход войны и выиграть время, хотя в Баку понимали, что Бишкекский протокол был негласным признанием поражения Азербайджана и усилением позиций Армении, а также признанием НКР. Армянская же сторона приостановила войну на победной ноте. Об этом говорится в статье аналитической службы азербайджанского портала «Минвал.аз».
В публикации указывается, что прошло уже 20 лет с момента подписания в мае 1994 года Бишкекского протокола о прекращении огня в зоне карабахского конфликта. Авторы отмечают, что Азербайджану грозила потеря новых территорий, а бои продолжались даже во время саммита СНГ, состоявшегося в Москве.
Согласно статье, у Азербайджана, к тому времени, всё ещё не сколотившего боеспособную армию, к тому же, ослабленного наличием острых внутренних проблем, не оставалось иного выхода. И руководство Азербайджана изобразило дело так, будто принятие Бишкекского протокола отвечает интересам страны в скорейшем достижении мира и в урегулировании армяно-азербайджанского конфликта.
Авторы отмечают, что подписывая Бишкекский протокол, каждая сторона преследовала собственные интересы. Москва, не желая терять позиции в Азербайджане, готова была сделать все, чтобы сюда не проникли международные миротворческие силы. И Бишкекский протокол должен был помочь процессу ввода российских сил в зону конфликта. Но уже к концу 1994 года, после подписания «Контракта века», в игру активно вступил Запад, и возник перелом: число российских «голубых касок» не может превышать половину миротворческого контингента, императивно заявил тогда Запад и этим во многом спутал карты Москвы.
«Что касается Азербайджана, то ему крайне важно было остановить неблагоприятный ход войны и выиграть время, хотя в Баку догадывались, что Бишкекский протокол опасен негласным признанием своего поражения и усилением позиций Армении. Не случайно, наверное, Г.Алиев вылетел в Брюссель, дипломатично уклонившись от ответственности за решения Бишкека. Не отправился туда и спикер, а премьер открыто осудил Бишкекское миротворчество. В Бишкек отбыл тогдашний вице-спикер А. Джалилов, но и он не подписал протокол, посчитав его началом признания НКР», - сказано в статье.
«Минвал.аз» пишет, что в момент подписания протокола и первое время после этого Россия усилила давление, добиваясь ввода своих миротворческих сил в зону конфликта и косвенно возвращения российской армии в Азербайджан. Спонтанные протесты оппозиции помогли президенту Азербайджана как-то демпфировать это давление: ввод российских сил стал тогда невозможным. А оппозиционные депутаты готовы были пойти и на парламентский кризис, чтобы сорвать ратификацию Бишкекского протокола. Тогда на закрытом совещании у президента Азербайджана 12 мая возникла даже идея приостановления деятельности парламента с введением президентского правления. Но от этой идеи решили отказаться.
Несмотря на все опасения, в конце концов спикер Р.Гулиев подписал протокол и стал убеждать всех, что в кратчайший срок начнется поэтапное «освобождение оккупированных азербайджанских земель» и возвращение беженцев в свои дома. «Официоз преподносил Бишкекскую акцию как большой успех руководства. Скептики полагали, что временная передышка пойдет на пользу только армянской стороне. Прошло уже 20 лет, и можно говорить о том, как воспользовались затяжным и относительным перемирием стороны», - говорится в публикации.
Аналитическая служба портала «Минвал» пишет, что Россия не добилась главного  - ввода своих миротворческих сил в зону конфликта. Тем не менее, благодаря Бишкекской акции ей удалось отстоять контроль за карабахской проблемой и свести почти на нет миссию международного миротворчества. Армения приостановила войну на победной ноте и с солидным «трофеем» в виде территорий. Ее партнерство с Россией упрочилось фиксацией статуса российских военных баз. Кроме того, Бишкекский протокол позволил Армении перевести конфликт в переговорный процесс, продолжающийся и поныне.
Как сказано в статье, Бишкекское миротворчество способствовало и развитию статуса НКР: были проведены выборы президента НКР и затем парламента, разработана государственная атрибутика и т.д. «Словом, было положено начало затяжному процессу обретения независимости от Азербайджана», - говорится в статье.
«Азербайджану удалось выиграть главное - время. Именно этот выигрыш позволил дождаться некоторых подвижек Запада в его сторону. К тому же, что было важно в тот период, была приостановлена пораженческая война, прекращены жертвы и потери земель. Бишкек позволил Г.Алиеву переключиться на устранение внутриполитической нестабильности (отметим подавление двух "государственных путчей"), без оглядки на войну форсировать "контракт века", укрепить основы государственности и упрочить отношения с Западом ("Партнерство во имя мира", ОБСЕ и т.д.)», - сказано в публикации.
Авторы считают, что в контексте самой карабахской проблемы Бишкекский процесс не дал ожидаемого позитива в урегулировании конфликта. «Он зафиксировал поражение Азербайджана, что в дальнейшем всё время сказывалось на неуступчивом поведении армянской стороны в процессе мирных переговоров», - пишет «Минвал».
После Бишкекского соглашения конфликт был заморожен в подвешенном состоянии «ни войны - ни мира» и начался затяжной марафон переговорного процесса. Вместе с тем, несмотря на все дипломатические усилия международных миротворцев и конфликтующих сторон, перспективы мирного урегулирования проблемы по сей день остаются неопределенными, а право военного решения проблемы после Бишкека в значительной мере оказалось утраченным, отмечает азербайджанский портал.
По мнению аналитиков «Минвал.аз», «тупиковое» состояние конфликта во многом есть следствие «Бишкекского процесса».
«Уже тогда следовало предвидеть, что это почти «капитулянтское перемирие» приведет к затяжной консервации ситуации, к отчуждению конфликта и к необходимости постоянных уступок. Соглашение фактически создало предпосылки для легализации НКР и наращивания ее государственных атрибутов. Соглашением были минимизированы шансы "силового" решения проблемы, ограничены возможности маневрирования и сделана ставка только на внешний мир и дипломатию. По сей день мы пожинаем горькие плоды Бишкекского соглашения, которое остановило войну, но отнюдь не приблизило нас к миру», - резюмирует аналитическая служба азербайджанского портала «Минвал.аз».