Հասարակություն 17:05 09/06/2014
Հունիսի 8-ին Դոնի Ռոստովում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության խորհրդական Արման Աղաջանյանն այցելել է բնական աղետի հետևանքով Վրաստան-Ռուսաստան ավտոմայրուղու Վերին Լարս անցակետի մոտ կուտակված ՀՀ քաղաքացիներին, տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից:
Գլխավոր հյուպատոսության խորհրդականը, տեղում ծանոթանալով իրավիճակին, հանդիպել է Հյուսիսային Օսիայի արտակարգ իրավիճակների նախարարության ղեկավարության, Վլադիկավկազում ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցչի հետ: Հյուպատոսության աշխատակցի խնդրանքով քաղաքացիների գտնվելու վայրում ՌԴ արտակարգ իրավիճակների նախարարության տեղական կառույցի կողմից տեղադրվել են վրաններ, բիոզուգարաններ և լուսավորություն, ինչպես նաև կազմակերպվել է շուրջօրյա պարեկային ծառայություն:
Ըստ աղբյուրի, ՌԴ միգրացիոն և մաքսային ծառայությունների հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն առ այն, որ երկարաձգվի Վերին Լարս անցակետի մոտ գտնվող ՀՀ քաղաքացիների` ՌԴ-ում գտնվելու թույլտվության և նրանց ավտոմեքենաների ժամանակավոր ներմուծման ժամկետները:
Տեղեկացնում են նաև, որ Հյուսիսային Օսիայի արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը հավաստիացրել է, որ պատրաստ է ցանկացած բնույթի անհրաժեշտ օգնություն ցույց տալ ՀՀ քաղաքացիներին մեր հայրենակիցներին:
Հիշեցնենք` դեռևս մայիսի 17-ին Լարսում փլվածք էր տեղի ունեցել, ինչի հետևանքով Վրաստան-Ռուսաստան ավտոմայրուղու Վերին Լարս անցակետի մոտ ՀՀ քաղաքացիներ էին կուտակվել:

Общество 17:48 09/06/2014
Советник Генерального консульства Республики Армения в Ростове-на-Дону Арман Агаджанян накануне, 8 июня, посетил граждан Армении, застрявших на КПП «Верхний Ларс» на российско-грузинской границе. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Ознакомившись с ситуацией на месте, Арман Агаджанян встретился с руководством МЧС Южной Осетии, а также с представителем МИД РФ во Владикавказе. По просьбе сотрудника консульства на месте нахождения граждан Армении местная структура МЧС РФ установила палатки и биотуалеты, провела освещение, а также организовала круглосуточное патрулирование.
С миграционной и таможенной службами РФ была достигнута договоренность о продлении сроков пребывания на территории России для находящихся на КПП «Верхний Ларс» граждан Армении. А МЧС Южной Осетии заверило, что готово оказать любую помощь гражданам Армении.
Напомним, мощный селевой поток сошел 17 мая в Дарьяльском ущелье в районе погранично-пропускного пункта «Казбеги» – «Верхний Ларс» на грузино-российской границе. Оползень разрушил участок Военно-Грузинской дороги и перекрыл русло реки Терек. Пострадавшим от стихии была оказана медицинская и гуманитарная помощь. В настоящее время продолжаются поиски пропавших под завалом людей. Ранее, 22 мая, руководитель Совета безопасности Северной Осетии Виталий Зангионов сообщил, что проезд по Военно-грузинской дороге через пограничный пункт пропуска «Верхний Ларс» может оставаться закрытым еще от одного до полутора месяцев.