Լևոն Հայրապետյանի ձերբակալության և գործ հարուցելու հետևում քաղաքական պատվեր է կանգնած. Կոմանդոս
Մոսկվայում արցախցի մեծահարուստ գործարար Լևոն Հայրապետյանի ձերբակալման վերաբերյալ արցախյան ազատամարտի հերոս Արկադի Տեր-Թադևոսյանը (Կոմանդոս) հայտարարություն է տարածել, որում ասվում է հետևալը.
«Մոսկվայում ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության աշխատակիցները ձերբակալել են հայ-ռուսական բարեկամության ամենահետևողական ու ակտիվ քարոզիչներից մեկին՝ մեծ հայրենասեր և հայտնի բարերար Լևոն Գուրգենի Հայրապետյանին: Երկար տարիներ ճանաչելով Լևոն Հայրապետյանին՝ ինձ մոտ ոչ մի կասկած չկա. այս ակցիան նպատակ ունի ստվեր նետել հայ-ռուսական բարեկամության վրա և կասկածի տակ դնել Հայաստանի Հանրապետության՝ Եվրասիական միությանն անդամակցելու նպատակահարմարությունը, ինչպես նաև որոշակիորեն ազդելու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի կառուցման վրա:
Վերոնշյալը բերում է այն մտքին, որ Լևոն Հայրապետյանի ձերբակալության և նրա նկատմամբ գործ հարուցելու հետևում քաղաքական պատվեր է կանգնած: Միակ պետությունն աշխարհում, որը հիմք ունի դժգոհելու Լևոն Հայրապետյանի գործունեությունից Ադրբեջանն է, որի ղեկավարությունը միշտ մեծագույն նախանձով է վերաբերում հայոց պետության հաջողություններին: Այն նույն Ադրբեջանը, որը փորձում է իր խնդիրները լուծել՝ օգտագործելով նավթային եկամուտները, որը միջազգային տերմինաբանության մեջ արդեն հայտնի է «խավիարային դիվանագիտություն» անվանմամբ, ինչի մասին խոսել է Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղարը՝ նշելով, որ Ադրբեջանի «խավիարային դիվանագիտությունը» վտանգ է ներկայացնում Եվրախորհրդի Խորհրդարանական ասամբլեայի ինքնիշխանությանը:
Ցավոք, ՌԴ որոշ կառույցներում, այդ թվում՝ Անվտանգության դաշնային ծառայությունում, դեռևս խարդախ մարդիկ են աշխատում, որոնք պատրաստ են 30 արծաթի դիմաց ելույթ ունենալ իրենց սեփական երկրի շահերի դեմ: Իսկ այն հարցում, որ հզոր հայկական հանրապետությունները՝ տեղակայված ՆԱՏՕ-ի անդամ պետության և Ռուսաստանի միջև, համապատասխանում են ՌԴ շահերին, վստահ եմ, ոչ ոքի մոտ կասկած չի հարուցում:
Հիշեցնում եմ այս մասին, քանի որ Լևոն Հայրապետյանը նաև Լեռնային Ղարաբաղում կառուցվող ռազմական ակադեմիայի հիմնական հովանավորն է, և հենց նրա նախաձեռնությամբ է այն անվանվել հայկական ծագմամբ ՌԴ երկու ռազմական գործչի՝ Ալեքսանդր Սուվորովի և Վալերիան Մադաթովի անունով:
Իհարկե, հայ ժողովուրդը չի կարող անտարբեր մնալ Լևոն Հայրապետյանի ճակատագրի նկատմամբ, սակայն ես վստահ եմ, որ ի պաշտպանություն նրա, մարդիկ ոտքի կկանգնեն ո′չ միայն Հայոց պետություններում, այլև՝ հենց Ռուսաստանում:
Միաժամանակ, ես հույս եմ հայտնում, որ տվյալ թյուրիմացությունը շատ շուտով կբացահայտվի, և Լևոն Գուրգենովիչը կրկին կզբաղվի բարեգործական և մեր երկրների համար այնքան անհրաժեշտ գործունեությամբ»:

Право 16:46 17/07/2014
В связи с задержанием в Москве крупного предпринимателя и общественного деятеля Левона Айрапетяна с заявлением выступил герой арцахской войны, генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян (Командос).
«В Москве сотрудниками ФСБ РФ задержан один из самых последовательных и активных пропагандистов российско-армянской дружбы, большой патриот и известный меценат Левон Гургенович Айрапетян. У меня, много лет близко знакомого с Левоном Айрапетяном, нет никаких сомнений: данная акция преследует цель бросить тень на армяно-российскую дружбу и поставить под сомнение целесообразность вступления Республики Армения в Евразийский экономический союз (ЕАЭС), а также в определенной степени повлиять на строительство Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики.
Вышеперечисленное наводит на мысль о том, что за задержанием Левона Айрапетяна и возбуждением против него уголовного дела скрывается политический заказ. Единственным государством в мире, имеющем основания быть недовольным деятельностью Левона Айрапетяна, является Азербайджан, руководство которого всегда с большой ревностью относится к успехам армянского государства. Тот самый Азербайджан, который пытается решить свои проблемы, используя нефтяные доходы, что в международной терминологии известно уже под названием „икорная дипломатия”. На это указал и генеральный секретарь Совета Европы Турбьерн Ягланд, отметив, что „икорная дипломатия ” Азербайджана представляет угрозу суверенитету Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ).
К сожалению, в некоторых структурах РФ, в том числе и в Федеральной службе безопасности, все еще работают нечестные люди, готовые ради тридцати сребреников выступить против интересов собственной страны. А то, что сильные армянские государства, расположенные между государством- членом НАТО и Россией, соответствуют интересам Российской Федерации, уверен, ни у кого не вызывает сомнений.
Напоминаю об этом, потому что Левон Айрапетян является основным спонсором строящейся в НКР военной академии, и именно по его инициативе она носит имена двух российских военных деятелей армянского происхождения: Александра Суворова и Валериана Мадатова.
Разумеется, армянский народ не может оставаться безучастным к судьбе Левона Айрапетяна, однако я уверен, что на его защиту люди встанут не только в армянских государствах, но и в России.
Одновременно я надеюсь, что данное недоразумение очень скоро прояснится, и Левон Гургенович вновь будет заниматься благотворительной и столь нужной нашим странам деятельностью», – говорится в заявлении.
Отметим, сегодня Басманный суд Москвы санкционировал арест крупного Левона Айрапетяна. Сотрудники ФСБ в Москве задержали Айрапетяна, который считается одним из самых богатых в мире бизнесменов армянского происхождения, в аэропорту Домодедово, куда он прилетел из Ниццы (проживает он, в основном, в Монако). Следствие подозревает бизнесмена в причастности к продаже в апреле 2009 года Уралом Рахимовым «Башнефти», которую тот возглавлял три года, структурам АФК «Система». Ранее суд арестовал в рамках этого дела пакет акций «Башнефти» на 300 миллионов рублей.