Հասարակություն 15:31 14/08/2014
Այս տարի Կանզասի ազգային գվարդիայի օդուժի ներկայացուցիչների ջանքերով վերանորոգվել են Սյունիքի մարզի Դարբաս համայնքի դպրոցն ու բուժկետը: Բացի այդ, Կանզասի ազգային գվարդիայի KC-135 ինքնաթիռով մարդասիրական հիմունքներով Հայաստան է հասցվել Միացյալ հայկական հիմնադրամի դեղերի ու բժշկական պարագաների խմբաքանակը, որի ընդհանուր արժեքը կազմում է 4.1 միլիոն ԱՄՆ դոլար:  Այս մասին հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄն դեսպանատան մամուլի ծառայությունը:
Մարդասիրական նախաձեռնությունները, ըստ աղբյուրի,  կյանքի են կոչվել Կանզասի ազգային գվարդիայի, ԱՄՆ դեսպանության Ռազմական համագործակցության գրասենյակի, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության, Պաշտպանության նախարարության, Միացյալ հայկական հիմնադրամի, Կրթության և գիտության նախարարության և Առողջապահության նախարարության գործակցության արդյունքում: ԱՄՆ դեսպանության Ռազմական համագործակցության գրասենյակը ցանկանում է նաև առանձնացնել «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի և Քաղաքացիական ավիացիայի վարչության ցուցաբերած օգնությունը:
Կանզասի ազգային գվարդիայի ու Ռազմական համագործակցության գրասենյակի համագործակցությունը Կանզաս նահանգի և Հայաստանի գործընկերության ծրագրի շրջանակում արդեն 11 տարվա պատմություն ունի: Այս տարվա աշխատանքների ծավալները, թերևս, ամենամեծն են: Նախորդ տարիների աշխատանքները ներառել են զինված ուժերի միջև իրականացվող ծրագրեր , մասնավորապես՝ աջակցության ՆԱՏՕ-ի գործառնական կարողությունների հայեցակարգի հարցում, դաշտային հոսպիտալների համակարգի ձևավորում, սերժանտական կազմի մասնագիտական զարգացում, ականազերծման աշխատանքների հետ կապված ուսուցումներ, ծանոթացում կիբերպաշտպանության հարցերին և իրավական ուղղվածության ծրագրեր: Կանզասի ազգային գվարդիան նաև աջակցել է ծրագրերի զինված ուժերի ու քաղաքացիական կառույցների միջև, օրինակ՝ ուսուցումներ աղետների պատրաստվածության և կենսաբանական անվտանգության հարցերի շուրջ:

Society 16:10 14/08/2014
The Kansas Air National Guard expanded their partnership with Armenia this year with two Humanitarian and Civic Assistance initiatives.
Airmen from the Kansas Air National Guard remodeled a school and medical clinic in the village of Darbas in Syunik region, and on August 14 the Embassy’s Deputy Chief of Mission, W. Clark Price officiated ribbon cuttings of the clinic and school in Darbas together with the Governor of Syunik region, Vahe Hakobyan and the Darbas mayor, Mayis Mizoyan.
In addition, a plane load of medical supplies from the United Armenian Fund was presented to the Republic of Armenia utilizing the Kansas Air National Guard KC-135 as a Humanitarian Assistance airlift. The estimated value of the supplies is $4.1 million.
The humanitarian efforts have been a joint partnership between the Kansas Air National Guard, the Office of Defense Cooperation at the U.S. Embassy, USAID, the Ministry of Defense, the United Armenian Fund, the Ministry of Education and Science, and the Ministry of Health. The Office of Defense Cooperation at the U.S. Embassy would also like to recognize the support from Zvartnots Armenia International Airports and Civil Aviation.
The State Partnership Program between the Kansas National Guard and the Office for Defense Cooperation is in its eleventh year. This year’s efforts are by far the largest. Previous years have included military to military engagements supporting NATO’s Operational Capabilities Concept, Expeditionary Medical Support system development, non-commissioned officer development, demining operations training, cyber defense familiarization, and senior legal engagements. The Kansas National Guard has also supported civilian to military engagements which include disaster preparedness and biosecurity training, reported the press service of the U.S. Embassy in Armenia.