Քաղաքական 13:15 16/08/2014
Իտալիայի ԱԳՆ-ն հայտարարությամբ փաստացի հրաժարվում է Իտալիայի և Ադրբեջանի նախագահների համատեղ հայտարարության ադրբեջանական կողմի հրապարակած տեքստից: Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնական հայտարարություն է հրապարակել, որտեղ մասնավորապես ասված է.  «Հուլիսի 14-ին, Ադրբեջանի Նախագահ Իլհամ Ալիևի Հռոմ այցելության կապակցությամբ, Իտալիան և Ադրբեջանը պայմանավորվել էին ընդունել Համատեղ հայտարարություն՝ նպատակ ունենալով ավելի ամրապնդել երկկողմ հարաբերությունները քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքում և համագործակցության նոր հորիզոններ բացահայտել, ներառյալ քաղաքացիական հասարակության ընդգրկման միջոցով:
Նման բազմաբնույթ համագործակցության մեջ ներառվել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի, որի անդամ է Իտալիան և անվերապահ կիսում ու աջակցում է սկզբունքներին, համանախագահների հովանու ներքո ընթացող Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հանձնառությունը:
Իտալական կողմը՝ համահունչ իր ավանդական դիրքորոշմանը և ներդաշնակ Եվրոպական Միության դիրքրորոշման հետ, անհրաժեշտ է համարում վերահաստատել, այդ թվում՝ Համատեղ հայտարարության համատեքստում, որ Հռոմի և Բաքվի փոխադարձ հանձնառությունը պետք է կենտրոնանա հակամարտության խաղաղ կարգավորման վրա՝ հիմնված ՄԱԿ-ի կանոնադրության և Հելսինկիի Եզրափակիչ ակտի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի հովանու ներքո ընթացող բանակցային գործընթացի վրա:
Իտալիան, նկատի ունենալով վերջին զարգացումները, խորապես մտահոգված է այն միջադեպերով, որ վերջերս տեղի են ունեցել տարածաշրջանում և, սերտ համագործակցությամբ ԵՄ գործընկերների հետ, խրախուսում է Հայաստանին և Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ ուժի կիրառումից, ինչպես նաև օգտվել նախագահ Ալիևի և նախագահ Սարգսյանի օգոստոսի 10-ին Սոչիում հանդիպման հնարավորությունից հակամարտությանը քաղաքական լուծում գտնելու նպատակով»:
Նշենք, որ հուլիսի 13-15-ը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը այցելել էր Իտալիա: Այցի արդյունքներով տեղեկատվություն եղավ մի շարք փաստաթղթերի ստորագրմկան մասին: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկություն էին տարածվել նաև Ադրբեջանի նախագահի և Իտալիայի վարչապետի համատեղ հայտարարություն ընդունելու մասին: Այս կապակցությամբ որևէ պաշտոնական տեղեկատվություն չէր եղել, մինչդեռ Իտալիայում Ադրբեջանի դեսպանատունը կայքում տեղադրել էր համատեղ հայատարարության նախագծի տեքստը: Փաստաթղթի նախագծում ադրբեջանական կողմը ներկայացրել էր ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ ձևակերպումներ, որոնք միակողմանի էին և հակասում էին Իտալիայի կառավարության մինչ այժմ եղած հրապարակային հայտարարություններին:
Իտալիայի ԱԳՆ այսօր հրապարակած հայտարարությունը վկայում է, որ Ադրբեջանի կառավարության ներկայացրած տեքստը պաշտոնական Հռոմը, ըստ էության, մերժում է:

Тема дня 14:32 16/08/2014
МИД Италии открещивается от опубликованного посольством Азербайджана документа: позиция Рима в вопросе Карабаха неизменна
Министерство иностранных дел Италии выступило с заявлением, которым фактически опровергает опубликованный ранее азербайджанской стороной текст т.н. совместного заявления президентов Италии и Азербайджана.
Итальянское внешнеполитическое ведомство, в частности, опубликовало официальное заявление, в котором говорится: «14 июля, в связи с визитом президента Азербайджана Ильхама Алиева в Рим, Италия и Азербайджан договорились принять совместное заявление с целью еще больше укрепить двусторонние отношения в политической, экономической, культурной жизни и найти новые перспективы сотрудничества, в том числе и путем вовлечения гражданского общества.
В такое многогранное сотрудничество было включено и обязательство урегулировать карабахский конфликт под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ, членом которой является и Италия, которая безоговорочно разделяет и содействует ее принципам.
Итальянская сторона в соответствии со своей традиционной позиций и позицией Европейского союза считает необходимым подтвердить, в том числе и в контексте Совместного заявления, что взаимные обязательства Рима и Баку должны быть сконцентрированы на мирном урегулировании конфликта, на основе Устава ООН и Хельсинкского заключительного акта, а также переговорного процесса под эгидой стран-сопредседателей МГ ОБСЕ – Франции, России и США.
Италия с учетом последних развитий глубоко обеспокоена недавними инцидентами в регионе и в тесном сотрудничестве с партнерами по ЕС призывает Азербайджан и Армению воздержаться от применения силы, а также воспользоваться возможностью политического решения конфликта, которую предоставила встреча президентов Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева 10 августа в Сочи».
Напомним, 13-15 июля состоялся визите президента Азербайджана Ильхама Алиева в Италию. По итогам визита была распространена информация о подписании ряда соглашений. Азербайджанские СМИ также распространили новость о том, что президент Азербайджана и премьер-министр Италии Маттео Ренци подписали совместное заявление. Официальной информации на этот счет не было. Между тем на сайте посольства Азербайджана в Италии был размещен текст проекта совместного заявления, в котором были представлены односторонние и противоречащие публичным заявлениям правительства Италии формулировки касательно карабахского конфликта.
Оставаться Италии с Европой или поддержать жестокую диктатуру в лице Азербайджана? Итальянское СМИ о римских каникулах Алиева