Հասարակություն 12:25 20/08/2014
Ամո Շարոյան. Ստեղծել Շանգալի եզդիների ինքնավար Հանրապետություն՝ խաղաղապահ ուժերի հսկողության ներքո (տեսանյութ)
«Իրաքի հյուսիսում տեղի է ունենում ցեղասպանություն բառիս բուն իմաստով: Դրված է եզդի ժողովրդի ոչնչացման հարցը: Այդ ամենի պատասխանատուն այն երկիրն է, որտեղ տեղի է ունենում ցեղասպանություն»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Միդիա-Շանգալ» եզդիների հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ամո Շարոյանը:
Նա շնորհակալություն հայտնեց հայկական երկրորդ պետությանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը, որի իշխանությունը պատրաստ է ընդունել եզդի փախստականներին: Միաժամանակ նշեց, որ Հայաստանն էլ իր վերաբերմունքն է արտահայտել եզդի ժողովրդի նկատմամբ կատարվող ցեղասպանության վերաբերյալ:
«Հայ ժողուրդը պատրաստ է օգնել եզդի եղբայրներին»,- նշեց նա:
Ամո Շարոյանը նշեց, որ այսօր էլ ցեղասպանությունը շարունակվում է, բայց եզդիական ջոկատները չեն թողնում, որ զինված ջոկատները մոտենան եզդիների բնակավայրերին: Նրա խոսքով, մի քանի բնակավայրեր ազատագրվել են, բայց մարդիկ վախենում են վերադառնալ իրենց տները:
«Հիմա ցանկանում ենք ստեղծել Շանգալի եզդիների ինքնավար հանրապետություն խաղաղապահ ուժերի հսկողության ներքո»,- ասաց Ա. Շարոյանը:

Society 15:11 20/08/2014
“A genocide is taking place in the north of Iraq. The Yazidi people are being killed and the responsibility for this lies on the country where the genocide is taking place,” Amo Sharoyan, head of Midia Shangal, national union of Yazidis, told reporters on Wednesday.
He thanked the Nagorno-Karabakh Republic for its willingness to receive Yazidi refugees and added that Armenia also expressed its attitude to the genocide of Yazidis, saying that they are ready to help their Yazidi brothers.
Amo Sharoyan noted that the genocide continues, but the Yazidi units do not allow the armed groups to approach Yazidi settlements. According to him, several settlements have been liberated, but people are afraid to return to their homes.
“Now we want to create an Autonomous Republic of Shangal Yazidis under the control of peacekeeping forces,” Sharoyan concluded.