Քաղաքական 13:40 27/08/2014
ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Սենատի օրակարգում ներառված Լեռնային Ղարաբաղի անկախությանն աջակցող AJR 32 բանաձևը այսօր դրվելու է քվեարկության: Այս մասին տեղեկանում ենք Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի պաշտոնական կայքից:
Բանաձևի քվեարկության հետ կապված Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը կոչով դիմել է Կալիֆոռնիայի հայությանը` հորդորելով էլեկտրոնային հաղորդագրությունների և հեռախոսակապի միջոցով կապ հաստատել իրենց շահերը ներկայացնող սենատորների հետ և վերջիններիս խնդրել կողմ քվեարկել բանաձևի ընդունմանը:
Հիշեցնենք, որ Կալիֆոռնիայի վեհաժողովը Արցախի անկախության մասին օրինագիծը 72/1 ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել էր այս տարվա մայիսի 8-ին: Օրինագիծը խրախուսում և աջակցում է որպես ազատ-անկախ պետություն զարգանալու ԼՂՀ շարունակական ջանքերին: Միաժամանակ նշվում է, որ Կալիֆոռնիայի օրենսդրական պատմության մեջ նման բանաձևի ընդունում գործնականում տեղի է ունենում առաջին անգամ:

Politics 14:13 27/08/2014
The California State Senate will vote on a resolution supporting Nagorno-Karabakh’s independence on August 27, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
“Please take a moment to write to your CA Senator asking them to support full Senate passage of the Nagorno-Karabakh Republic Resolution (AJR 32), which encourages and supports the Republic of Nagorno-Karabakh's continuing efforts to develop as a free and independent nation,” ANCA says.
On May 8, 2014, the CA Assembly passed the Nagorno-Karabakh Republic legislation by a resounding vote of 72-1. This was the first time such a measure was adopted in the history of the CA Legislature. The resolution has now moved to the CA State Senate for consideration.