Քաղաքական 13:40 27/08/2014
ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Սենատի օրակարգում ներառված Լեռնային Ղարաբաղի անկախությանն աջակցող AJR 32 բանաձևը այսօր դրվելու է քվեարկության: Այս մասին տեղեկանում ենք Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի պաշտոնական կայքից:
Բանաձևի քվեարկության հետ կապված Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը կոչով դիմել է Կալիֆոռնիայի հայությանը` հորդորելով էլեկտրոնային հաղորդագրությունների և հեռախոսակապի միջոցով կապ հաստատել իրենց շահերը ներկայացնող սենատորների հետ և վերջիններիս խնդրել կողմ քվեարկել բանաձևի ընդունմանը:
Հիշեցնենք, որ Կալիֆոռնիայի վեհաժողովը Արցախի անկախության մասին օրինագիծը 72/1 ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել էր այս տարվա մայիսի 8-ին: Օրինագիծը խրախուսում և աջակցում է որպես ազատ-անկախ պետություն զարգանալու ԼՂՀ շարունակական ջանքերին: Միաժամանակ նշվում է, որ Կալիֆոռնիայի օրենսդրական պատմության մեջ նման բանաձևի ընդունում գործնականում տեղի է ունենում առաջին անգամ:

Политика 15:30 27/08/2014
В Сенате американского штата Калифорния сегодня 27 августа будет вынесен на голосование проект резолюции AJR 32 о признании независимости Нагорно-Карабахской Республики. Об этом сообщает официальный сайт Армянского Национального Комитета Америки (ANCA).
В связи с этим Армянский Национальный Комитет Америки обратился с призывом к армянам Калифорнии попросить сенаторов, представляющих их интересы, проголосовать за принятие резолюции.
Напомним, 8 мая Ассамблея Калифорнии приняла совместную резолюцию в поддержку поддержке усилий Нагорного Карабаха по развитию в качестве свободного и независимого государства. Отмечалось, что подобный законопроект был принят впервые в истории законодательного собрания Калифорнии.