Քաղաքական 16:40 28/08/2014
Ռուսաստանը ողջունում է ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ցանկացած հնարավորություն: Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ-ում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը:
Նշենք, որ «Քարնեգի» հիմնադրամի Կովկասի հարցերով փորձագետ Թոմաս դե Վաալը «Սոչիում՝ առանց գաղափարների» վերտառությամբ հոդվածում նշել էր, որ աշնանը Միացյալ Նահանգները կփորձեն ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի շրջանակներում նոր հանդիպում կազմակերպել և Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը Ալիևին և Սարգսյանին կհրավիրի Փարիզ:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանում Կարեն Պետրոսյանի մահվան հանգամանքների հետաքննությանը, դեսպանը նշեց, որ այն պետք է լինի բազմակողմանի, ներգրաված լինեն բոլոր կողմերը:
«Ամեն ինչ կախված է լինելու, թե հետաքննության հարցում կողմերն ինչ կպայմանավորվեն: Որպեսզի միջադեպերի հնարավոր ռիսկերը նվազեն, հետաքննությունների մեխանիզմը պետք է լավ աշխատի»,- ասաց Ի. Վոլինկինը:

Politics 18:11 28/08/2014
Envoy: Moscow welcomes any opportunity for organizing meeting between Armenian and Azerbaijani Presidents
Russia welcomes any opportunity for organizing a meeting between the Presidents of Armenia and Azerbaijan aimed at a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, Russia’s Ambassador to Armenia Ivan Volynkin told reporters on Thursday.
Speaking about the investigation of the circumstances of Armenian captive Karen Petrosyan’s death in Azerbaijan, the envoy said that the investigation should involve all the parties.
“Everything will depend on the agreements the parties will reach regarding the investigation. The mechanisms of investigation should work well to reduce possible risks of incidents,” Mr Volynkin said.