Աշխարհում 15:48 28/08/2014
Քիչ առաջ Թուրքիայի ազգային մեծ ժողովի (ԹԱՄԺ) նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ Թուրքիայի 12-րդ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի երդման արարողությունը: Հայտնում է «Ermenihaber.am» լրատվական կայքը:
Մինչ Էրդողանի դահլիճ մտնելը ընդդիմադիր «ժողովրդահանրապետական» կուսակցության(ԺՀկ) անդամ պատգամավորները ցուցադրաբար լքել են դահլիճը` չցանկանալով մասնակցելու արարողությանը:
Արարողությանը ներկա է նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 10-ին կայացած նախագահական ընտրություններում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության առաջադրած թեկնածու, վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ստանալով քվեների 51.8 %-ը, ընտրվել է Թուրքիայի Հանրապետության 12-րդ նախագահ:

В мире 16:11 28/08/2014
Реджеп Тайип Эрдоган официально стал президентом Турции. Оппозиция бойкотировала церемонию инаугурации
Немногим ранее в зале заседаний Великого национального собрания Турции в Анкаре прошла инаугурация 12-го президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана. Об этом сообщает информационный сайт Ermenihaber.am.
Согласно информации, до появления Реджепа Тайипа Эрдогана депутаты от оппозиционной Народно- республиканской партии демонстративно покинули зал, не желая присутствовать на церемонии инаугурации.
Отметим, Армению на церемонии инаугурации Реджепа Тайипа Эрдогана представляет глава МИД РА Эдвард Налбандян.
Напомним, 10 августа в Турции выбирали нового лидера, 52% избирателей поддержали Р.Т.Эрдогана. Впервые в истории Турции выборы прошли в форме прямого голосования, ранее глава государства избирался парламентом.