Աշխարհում 20:50 22/09/2014
«Չինական երկու մեծ ռազմանավ արդեն խարիսխ է գցել Իրանի ջրային տարածքում»,-այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ բանակի ռազմածովային ուժերի հրամանատար, ծովակալ Հաբիբոլլահ Սայյարին:
Իրանի ԶՈւ բարձրաստիճան զինվորականն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրել է, որ մոտ ապագայում Իրանի և Չինաստանի զինված ուժերի ռազմածովային ուժերը համատեղ զորավարժություն կանցկացնեն:
Ծովակալ Սայյարին հավելել է, որ Չինաստանի ԶՈւ ռազմածովային ուժերին պատկանող երկու մեծ ռազմանավ արդեն խարիսխ է գցել Բանդար Աբբասում: Նրա խոսքով՝ չինացի բարձրաստիճան զինվորականներն այցելել են ԻԻՀ ռազմածովային ուժերի ենթակայությամբ գործող կրթական և արտադրական հաստատություններ:

Политика 19:45 22/09/2014
Командующий ВМФ ИРИ, контр-адмирал Хабиболла Сайяри заявил о намерении Ирана в ближайшее время провести совместные военно-морские учения с Китаем. Об этом сообщает «Росбалт».
По его словам, в однодневных учениях примут участие два военных корабля КНР – эсминец и крейсер, которые зашли с визитом в порт Бендер-Аббас на юге Ирана после завершения миссии в Аденском заливе.
Как отметил Сайяри, в ходе совместных учений будут «отрабатываться вопросы обмена информацией, безопасности на море, тактического взаимодействия и координации в ходе спасательных операций».