Քաղաքական 16:39 22/09/2014
«Կարիք չկա, որպեսզի իրանցի զինվորները պատերազմեն «Իսլամական պետության» դեմ»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, բրիգադի գեներալ Հոսեյն Ֆիրուզաբադին:
Իրանի ԶՈւ ԳՇ պետն այսօր լրագրողների հետ ունեցած հանդիպման ընթացքում, անդրադառնալով «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում Իրանի հնարավոր մասնակցությանը, մասնավորապես նշել է. «Կարիք չկա, որպեսզի իրանցի զինվորները պատերազմեն «Իսլամական պետության» դեմ. Եթե այդ կազմակերպությանն աջակցություն չցուցաբերվի, ապա Իրաքի ժողովուրդն ի զորու է միայնակ պայքարել դրա դեմ»:
Նշենք, որ ԻԻՀ ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն օրերս Նյու Յորք կատարած այցի շրջանակներում Արտաքին հարաբերությունների խորհրդում ունեցած ելույթի ընթացքում, անդրադառնալով «Իսլամական պետության» սպառնալիքներին, մասնավորապես նշել է. ««Իսլամական պետությունը» ոչ թե սպառնում է որևէ պետության կամ տարածաշրջանին, այլ դա համաշխարհային սպառնալիք է: Ներկայում Սիրիայում և Իրաքում հազարավոր օտարերկրացի ահաբեկիչներ կան»:

Разное 17:55 22/09/2014
«Необходимости в том, чтобы иранские военные воевали против „Исламского государства” не существует», – об этом, как сообщает иранское информагентство «ФАРС», заявил начальник Генштаба ВС Ирана, бригадный генерал Сейед Хасан Фирузабади.
Обратившись на встрече с журналистами к возможному участию Ирана в борьбе с «Исламским государством», начальник Генштаба ВС Ирана отметил: «Нет необходимости в том, чтобы иранские военные воевали против „Исламского государства”. Если этой организации не будут оказывать содействие, то народ Ирака способен в одиночку бороться против нее».
Отметим, что на днях в рамках визита в Нью-Йорк глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф, обратившись к угрозам ИГ, в частности отметил: «„Исламское государство” не угрожает какому-либо государству или региону, а является мировой угрозой. В настоящее время в Сирии и Ираке находятся тысячи иностранных террористов».