Տնտեսություն 15:21 30/09/2014
«Հույն և հայ ժողովուրդների միջև հարաբերությունները միշտ էլ եղել են սերտ և եղբայրական: Այդ կապերը, որ մեզ միացրել են անցյալից, շարունակվում են ամուր մնալ նաև ներկայում»,-  Հայաստան-Հունաստան գործարար համաժողովի ժամանակ ասաց Հունաստանի նախագահ Կարոլոս Պապուլիասը:
Նրա խոսքերով` երկու ժողովուրդները կիսում են ընդհանուր արժեքներ և ավանդություններ, իսկ հարաբերությունները առավել ևս ամրապնդում են երկու երկրներում հայկական և հունական գաղութները:
«Հունաստանում հայկական գաղութները նպաստում են երկրի տնտեսական կյանքի զարգացմանը, իսկ Հայաստանում առկա հունական փոքր գաղութը` ինչպես ընկերային, այնպես էլ գործարար մակարդակում հանդիսանում է երկկողմ հարաբերությունների ամուր հիմք»,- ընդգծեց նա:
Կարոլոս Պապուլիասի խոսքերով` երկու երկրների միջև հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, և իր այցելությունը Հայաստան ցույց է տալիս մտադրությունը` առավել ևս այդ հարաբերությունները զարցագնել ու ամրապնդել:
Նա բարձր գնահատեց մի շարք այլ ոլորտներում՝ տնտեսություն, մշակույթ, կրթություն, գիտություն, պաշտպանություն, ինչպես նաև միջազգային կառույցների շրջանակներում փոխգործակցությունը: Միաժամանակ նշեց, որ Հունաստանը աջակցում է ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների ամրապնդմանը:
«Այսօրվա համաժողովը ևս մեկ քայլ է զարգացնել երկկողմ հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում»,- ընդգծեց Կարոլոս Պապուլիասը:
Հունաստանի նախագահը նաև նշեց, որ իր երկիրը արագ տեմպերով փոփոխությունների է ենթարկվում, իսկ երկրի տնտեսությունը վերափոխվում է` հիմնվելով օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների և արտահանումների վրա:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի և Հունաստանի միջև եղած տնտեսական հարաբերություններին, Կարոլոս Պապուլիասն ասաց, որ այն զիջում է քաղաքական հարաբերությունների գերազանց մակարդակին:
«Այսօրվա համաժողովը հնարավորություն է` ավելի ամրապնդելու և զարգացնելու տնտեսական հարաբերությունները, ինչը կնպաստի թե Հունաստանի, թե Հայաստանի տնտեսություններում ներդրումների մեծ հոսքերի ավելացմանը»,- ասաց Կարոլոս Պապուլիասը:
Հունաստանի նախագահը գոհ է հայ-հունական հարաբերությունների մակարդակից
«ՀՀ-Հունաստան գործարար համաժողովը կնպաստի երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը»
Հայաստանը բարձր է գնահատում Հունաստանի կառուցողական դիրքորոշումը ղարաբաղյան հիմնախնդրի շուրջ. Ս.Սարգսյան

В мире 17:27 30/09/2014
Отношения греческого и армянского народов всегда были близкими и братскими, и эти идущие из прошлого взаимосвязи остаются крепкими и в настоящее время. Об этом заявил прибывший в Армению с трехдневным государственным визитом президент Греции Каролос Папульяс на армяно-греческом бизнес-форуме.
Он подчеркнул, что оба народа имеют общую систему ценностей, традиции, а отношения между Грецией и Арменией еще больше укрепляют армянская и греческая общины в двух странах.
«Армянская община в Греции способствует развитию экономической жизни страны, а небольшая греческая община в Армении выступает прочной основой двусторонних отношений как на дружеском, так и на деловом уровнях», – сказал президент.
По словам Каролоса Папульяса, отношения двух стран развиваются динамично, а его визит указывает на стремление еще больше их укрепить и расширить.
Он высоко оценил взаимодействие двух государств в ряде сфер – экономической, культурной, образовательной, научной, оборонной, а также в рамках международных структур. Вместе с тем президент подчеркнул, что Греция содействует укреплению отношений между ЕС и Арменией.
«Сегодняшний форум является еще одним шагом к развитию двусторонних отношений во всех сферах», – подчеркнул Каролос Папульяс.
Вместе с тем, президент Греции отметил, что его страна подвергается стремительным изменениям, а экономика страны преобразовывается, опираясь на прямые зарубежные инвестиции и экспорт.
Что касается экономических отношений между Арменией и Грецией, то по словам Каролоса Папульяса, они уступают уровню превосходных политических отношений.
«Сегодняшний форум является возможностью еще большего укрепления и развития экономических отношений, что будет способствовать увеличению больших потоков инвестиций в экономику обеих стран», – добавил Каролос Папульяс.