Քաղաքական 18:31 01/10/2014
«Ես ուզում եմ այսօր կառավարությունը վերջնական իր դիրքորոշումը հայտնի, քանի որ այսօր հոկտեմբերի մեկն է և օրենքը մտել է ուժի մեջ` հետաձգո՞ւմ եք օրենքի կիրառում, թե՞ ոչ»,- ԱԺ-ում իր ցանկության մասին հայտարարեց ԲՀԿ խմբակցության անդամ Վահան Բաբայանը: Հստակեցնենք, որ խոսքը  «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքին է վերաբերում, որը պատգամավորի մատնանշմամբ, լարվածություն է առաջացրել երկրում:
Հարցին պատասխանեց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը` իր դժգոհությունն արտահայտելով երիտասարդ պատգամավորի կեցվածքից:
«Պարոն Բաբայան, ընդհանրապես Ձեր կեցվածքը ինձ համար անհասկանալի է` Ձեր, Մարտուն Գրիգորյանի… ուլտիմատումով` կոնկրետ ասեք օրենքը հետաձգում եք, թե ոչ: Նախ օրենքը հետաձգողը դուք եք, մենք չենք: Երկրորդը` այդ խոսելու ոճը ես չգիտեմ, փողոցի՞ց եք բերել դահլիճ: Այն ժամանակ, երբ ես աշխատում էի, նման ոճ չկար»,- հայտարարեց վարչապետը:
Այնուհետ նշեց, որ օրենքը քննարկվել է տարբեր մակարդակներում և այնպես չի եղել, որ օրենքը կառավարությունը վերցրել բերել է Ազգային Ժողով ու վերջինս էլ ընդունել է:
«Հիմա այդ ոճը` պահանջատիրական, այդ փողոցով մեզ ահաբեկելը… այդ բաները, կարծում եմ, այս դահլիճում քննարկելու տեղ չի, կարող եք տանել որտեղ ձեզ հարմար է, այնտեղ քննարկել»,- շեշտեց նա:
Վարչապետ Աբրահամյանն ընդգծեց` կառավարությունը քայլ է կատարել, իջեցրել է բեռը` շրջանառության հարկ:
«Եթե դուք ամենը ճիշտ ներկայացնեք հանրությանը ապա ուղղակի ողջամիտ չի, որ հրաժարվեն 1 տոկոս վճարելուց ու ասեն, թե 3.5 տոկոս են ուզում վճարել»,- նշեց նա:
Վարչապետը նաև հետաքրքրվեց` չի ուզո՞ւմ նույն խորհրդարանն էլ հասկանա, թե ինչումն է խնդիրը:
«Մեզ քննադատում են, թե` կառավարությունը ինչ է, չգիտի՞, թե ովքեր են ստվերում, չեն վճարում: Այո, մենք գիտենք, և սա մեկ քայլ է, որպեսզի փակենք այդ ճանապարհը: Եվ մենք չենք գնալու ստուգենք ՓՄՁ-ին, թեև դա օրենքի պահանջն է, բայց մենք սկսելու ենք խոշորներից, այնտեղ ենք ստուգելու` փաստաթղթավորում կա, թե չկա: Չգիտեմ, թե դա ում հնարածն է, որ գնալու ենք ու թուրը քաշելու ենք` ճնշելու փոքր-միջինին: Ոչ, մեր խնդիրը այն խոշորներն են, որոնք ստվերում են աշխատում»,- հայտարարեց նա:
Վահան Բաբայանն իր խոսքում արձագանքեց, թե չի կարծում, որ պատգամավոր գործընկերների մոտ թողել է չպատգամավորին վայել պահվածք ունեցողի տպավորություն և ընդամենը հարցերը ուղղում է, որովհետև դրսում հավաքված մարդիկ կան:
«Եվ այդ հարցի հետ կապված, օգտվելով մեր պատգամավորական իրավունքից, այո, պահանջում ենք, որպեսզի ստանանք պատասխան: Ընդամենը: Իսկ մնացած առումներով, ես ինչպես հասկացա, դուք թողնում եք ուժի մեջ գործող օրենքը»,- հավելեց նա:
Հովիկ Աբրահամյանը կրկնեց` կառավարությունը չէ ուժի մեջ թողնողը. «Երկրորդ անգամ եմ կրկնում, պարոն Բաբայան»:
Քանի որ ԲՀԿ-ականի խոսափողը դեռ չէին անջատել, Բաբայանը  ռեպլիկ թողեց. «Մենք որ լինեինք` կփոխեինք»:
Վարչապետն էլ արձագանքեց. «Դուք դժվար լինեք, ասեմ իմանաք, եթե նման ոճով շարունակեք… և այդ ոճը... ես ձեզ երկու անգամ նաև ասել եմ իմ կարծիքը ձեր facebook-յան էջում գրված անհիմն, սուտ գրառումների մասին… Երիտասարդ եք, և ես ձեզ ուզում եմ հորդորել` լինել անաչառ բոլոր հարցերում: Հիմա դուք մի ճամբար եք ընտրել, թե այնքան եք ժողովրդի մասին մտածում, բայց կառավարությունը մտածող չի. սխալվում եք»:
«Մենք բազմաթիվ փաթեթներ ենք բերում Ազգային ժողով, որը որ սատարում է, բեռը թեթևացնում է, օժանդում է բիզնեսի, տնտեսության զարգացումը, որից պետք է ածանցվի մեր ժողովրդի բարեկեցիկ կյանքը: Զանգ եմ տալիս Ազգային ժողովի նախագահին, խնդրում եմ, առաջարկում եմ, որ խմբակցությունները հավաքվեն, մեր փաթեթը ներկայացնենք մինչև Ազգային ժողով բերելը: Ազգային ժողովի նախագահն ասում է, որ իրենք ցանկություն չունեն: Բա ձեր ցանկությունը ի՞նչ է, ի՞նչ եք դուք ուզում, որ այս երկրում  հեղափոխությո՞ւն լինի: Չի լինելու դա: Երկրորդ «Մարտի 1» եք ուզում այս երկրում ունենա՞լ: Ձեր ցանկությունը ի՞նչ է: Մենք ձեզանից չենք խուսափում, առաջարկում ենք համատեղ աշխատանք: Մեր նպատակը դա է, բայց ձեր նպատակն անհասկանալի է գոնե ինձ համար: Ի՞նչ եք ուզում, որն է ձեր ցանկությունը»,- հավելեց վարչապետ Աբրահամյանը:
Վերջում վարչապետը  հորդորեց ու նաև խնդրեց բոլոր ուժերին` քաղաքականապես աջակցել կառավարությանը` միասնական տալու այս խնդրին լուծում:

Право 19:39 01/10/2014
Депутат парламента РА от фракции «Процветающая Армения» Ваан Бабаян сегодня на заседании Национального Собрания обратился с требованием к правительству озвучить конкретную позицию касательно вступающих сегодня в силу поправок в резонансный Закон «О налоге с оборота»: остаются ли изменения в силе или отменяются. По словам парламентария, данный закон создал атмосферу напряженности в стране.
В ответ премьер-министр Армении Овик Абраамян выразил недовольство в связи с поведением молодого депутата, спросив его, «не с улицы ли он перенес в этот зал подобный стиль речь». Он отметил, что во времена его председательства в НС РА подобного не было.
Глава правительства, представив преимущества закона, отметил, что он обсуждался на самых различных площадках и вовсе не случайно оказался в повестке НС, что главной его целью является борьба с теневым сектором экономики, приведение в налоговое поле крупных предпринимателей, а вовсе не давление на представителей малого и среднего бизнеса.
Он также отметил необходимость большего информирования общественности с целью пресечения спекуляций. При этом О. Абраамян подчеркнул, что решение вопроса касательно действительности поправок входит в компетенцию не правительства, а именно парламента.
Добавим, что премьер пристыдил В. Бабаяна также за его «необоснованные записи» в соцсети Facebook.
Глава кабмина призвал все политические силы поддержать правительство в деле решения данного вопроса совместными усилиями.
Недовольные этим представители малого и среднего бизнеса на этой неделе продолжили акции протеста у здания НС РА, заявив, что митинги не прекратятся, пока не будет решения проблемы.
Напомним, ранее в беседе с корреспондентом Panorama.am секретарь парламентской фракции оппозиционного «Армянского национального конгресса» (АНК) Арам Манукян заявил, что планируется организовать сбор подписей с тем, чтобы данный вопрос в срочном порядке был включен в повестку парламента Армении. «Наша цель – не допустить вступления в силу поправок в Закон РА „О налоге с оборота” с 1 октября, а добиться их выборочного применения. То есть, чтобы документооборот стал обязательным условием лишь для тех представителей МСБ, которые хотят снижения ставки налога с оборота с 3,5% до 1%», – отметил Арам Манукян. Однако заседание не состоялось ввиду отсутствия кворума.
Премьер Армении О. Абраамян назвал цель изменений в резонансном законе «О налоге с оборота»
Премьер Армении: Недовольство представителей малого и среднего бизнеса необоснованно и неуместно
Оппозиция предлагает изменения в резонансном законе «О налоге с оборота» применять выборочно
Омбудсмен Армении занялся жалобой представителей малого и среднего бизнеса
Собственник или рабовладелец? Осуждены действия директора ереванского Рынка золота Вагарша Абраамяна против «бунтарей»
«Четверка» непровластных фракций НС Армении намерена созвать внеочередное заседание для обсуждения закона «О налоге с оборота»