Աշխարհում 11:45 01/10/2014
«Իրանը շարունակելու է ահաբեկչության դեմ պայքարում աջակցել Սիրիային»,-այդ մասին իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանին:
Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան Դամասկոսում Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ, ընդգծելով ահաբեկչության դեմ պայքարում Դամասկոսին հովանավորելու անհրաժեշտությունը, նշել է. «Ահաբեկչության դեմ պայքարի առաջին գծում գտնվող բարեկամ երկրին՝ Սիրիային, բազմակողմանի հովանավորումն Իրանի Իսլամական Հանրապետության սկզբունքային քաղաքականությունն է, որն ամենայն լրջությամբ շարունակվելու է»:
Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղարն, անդրադառնալով «Իսլամական պետության» դեմ Արևմուտքի նախաձեռնած գործողություններին, մասնավորապես նշել է. «''Իսլամական պետության'' դեմ այսպես կոչված դաշինքի ձևավորումն Արևմուտքի և նրա տարածաշրջանային դաշնակինցերի քարոզչական քայլ է, որը բացահայտորեն հակադրվում է ահաբեկչական խմբավորումներին հովանավորելու նախկինում կատարած իրենց քայլերին. անհերքելի փաստեր կան, որոնք ապացուցում են վերջին երեք տարիների ընթացքում ահաբեկչության դեմ պայքարում Իրանի և Սիրիայի կառավարությունների սկզբունքային քաղաքականության ճշմարտացիությունը»:
Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադն էլ իր հերթին բարձր գնահատելով իր երկրին Իրանի կառավարության ու ժողովրդի ցուցաբերած աջակցությունը, շեշտել է , որ երկու երկրի միջև բարեկամական կապերն անքակտելի են:
«Տարածաշրջանային որոշ երկրների կողմից հովանավորվող ծայրահեղական գաղափարների դեմ պայքարը նույնքան կարևոր է, որքան պայքարն այն ահաբեկիչների դեմ, որոնք ավերում են ժողովուրդների քաղաքակրթությունն ու մշակութային ժառանգությունը»,-հավելել է Սիրիայի նախագահը:
Հիշեցնենք, որ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին օրերս Նյու Յորքում միջազգային ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով տարածաշրջանում տիրող անկայուն իրավիճակին, մասնավորապես նշել էր. «Ահաբեկչության դեմ ձևական պայքարը չի կարող հանգեցնել կայունության ու անվտանգության հաստատմանը: Ահաբեկչությունն ունի տարբեր աղբյուրներ, հետևաբար՝ եթե ցանկանում ենք դրա դեմ պայքարել, պիտի խզենք այդ աղբյուրների հետ կապերը: Լավ ու վատ ահաբեկչություն գոյություն չունի, բոլորն էլ վատն են. Չպետք է այդ խմբերից մեկին ռազմական և ֆինանսական օժանդակություն ցուցաբերել, իսկ մյուսին՝ ռմբակոծել: Ահաբեկչությունը միայն Մերձավոր Արևելքով չի սահմանափակվի, և այսօր ոչ միայն եվրոպական երկրների դարպասի հետևում, այլ հենց այդ երկրների կենտրոնում այն գործուն ներկայություն ունի»:

Разное 12:18 01/10/2014
«Иран продолжит оказывать содействие Сирии в борьбе с терроризмом», – об этом, как сообщает иранское информагентство «ИРИБ», заявил секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Шамхани.
Отметив на состоявшейся в Дамаске встрече с президентом Сирии Башаром Асадом необходимость спонсирования Дамаска в борьбе с терроризмом, Али Шамхани сказал: «Всестороннее спонсирование Сирии – страны, находящейся на передовой линии в борьбе с терроризмом, является принципиальной политикой Ирана, которая продолжится со всей серьезностью.
Обратившись к действиям Запада против «Исламского государства», секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана, в частности, отметил: «Формирование так называемого альянса против ИГ – пропагандистский шаг Запада и его региональных союзников, который открыто противоречит их прежним действиям по спонсированию террористических группировок. Существуют неопровержимые факты, доказывающие истинность проводимой в течение последних трех лет принципиальной политики властей Ирана и Сирии в борьбе с терроризмом».
В свою очередь президент Сирии Башар Асад, высоко оценив содействие, оказанное его стране правительством и народом Ирана, подчеркнул, что дружественные связи между двумя странами нерасторжимы.
«Борьба против радикальных идей, спонсируемая некоторыми странами региона, настолько же важна, насколько борьба против террористов, разрушающих цивилизацию и культурное наследие народов»,– добавил президент Сирии.
Напомним, на днях президент Ирана Хасан Роухани, обратившись на встрече с представителями международных СМИ в Нью-Йорке к царящей нестабильной ситуации, подчеркнул: «Формальная борьба с терроризмом не может привести к установлению стабильности и безопасности. Терроризм имеет разные источники, следовательно, если мы хотим бороться с ним, то мы должны разорвать связь с этими источниками».
«Не бывает хорошего или плохого терроризма, все они плохие. Не стоит оказывать военное и финансовое содействие какой-либо из этих групп, а другую – бомбить. Терроризм не ограничится лишь Ближним Востоком, и сегодня он активно присутствует как за воротами европейских стран, так и в центре этих стран», - добавил он.