Հասարակություն 15:47 02/10/2014
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը կնքել է պայմանագիր աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ, ըստ որի` 2014թ. հոկտեմբերից ֆիզիկական անձանց առաջարկում է բացել հատուկ բանկային հաշիվ: Պետական աջակցության հաշիվը բացվում է 2014թ. հունվարի 1-ից հետո ծնված երրորդ և հաջորդ երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի (դրամագլխի) ստացման նպատակով: Այս մասին հայտնում է «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ»-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Պետական աջակցության հաշիվը բացվում է նորածնի անունով ծնողի/հոգաբարձուի/որդեգրողի կողմից ՀՀ դրամով տարեկան 11% տոկոսադրույքով:
Հաշվի վրա կուտակված գումարը երեխան կարող է տնօրինել 18 տարեկանը լրանալուց հետո: Իսկ մինչ երեխայի չափահասության տարիքը ծնողը/հոգաբարձուն/որդեգրողը կարող է տնoրինել հաշիվը հետևյալ կերպ.
• կատարել պետական աջակցության հաշվի ցանկացած չափի համալրումներ ցանկացած պարբերականությամբ` ավելացնելով դրամագլուխը մինչև երեխայի չափահաս դառնալը ոչ միայն ավելացված մայր գումարի հաշվին այլ նաև կուտակված տոկոսագումարների,
• կատարել անկանխիկ փոխանցումներ հիփոթեքով ապահովված վարկի տոկոսագումար վճարելու և մայր գումար մարելու համար, ուսման վարձավճարի մարման, ապահովագրական վճարների նպատակով,
• ստանալ քաղվածք հաշվից ցանկացած ժամանակ: Հաշվի բացումից 1 տարի հետո գումարի ամբողջական օգտագործման նպատակով հաշվի փակման դեպքում նշված 3 ուղղություններով փոխանցում կատարելիս բանկը կպահպանի/կփոխանցի նաև հաշվի վրա կուտակված տոկոսագումարները (տարեկան 11%):
Պետական աջակցության հաշվի բացման և սպասարկման մասին առավել մանրամասն տեղեկություն կարելի է ստանալ` զանգահարելով բանկի միասնական տեղեկատվական ծառայության 87-87 հեռախոսահամարով կամ այցելելով բանկի պաշտոնական կայք` www.vtb.am` «Հաշիվներ և վճարումներ» բաժին:

Банк ВТБ (Армения) предлагает клиентам открыть счет государственного содействия
Банк ВТБ (Армения) заключил договор с Министерством труда и социальных вопросов РА, согласно которому с октября 2014г. предлагает физическим лицам открывать специальные банковские счета. Счет государственного содействия открывается для получения сумм единовременных пособий (семейного капитала) при рождении в семье третьего и последующего ребенка после 1 января 2014г.
Счет государственного содействия открывается со стороны родителей/попечителей/усыновителей на имя новорожденного ребенка в драмах РА, на который ежегодно начисляется годовая процентная ставка в размере 11%. Накопленными на счету средствами ребенок по собственному усмотрению сможет распоряжаться по достижении 18-летнего возраста. Однако до совершеннолетия ребенка родитель/попечитель/усыновитель сможет распоряжаться счетом следующим образом:
• пополнять счет государственного содействия на любую сумму и с любой периодичностью, увеличивая тем самым капитал ребенка в момент достижения совершеннолетия не только в размере пополненных средств, но и накопленных высоких процентов;
• совершать безналичные переводы со счета с целью погашения основного долга или процентов по ипотечному кредиту, оплаты учебы и страхования. В случае досрочного расторжения счета с полным использованием средств после 1 года открытия счета, при переводе средств по указанным 3-м направлениям Банк будет сохранять/переводить также накопленные на счету проценты (11% годовых);
• в любое время получать выписку по счету.
Подробную информацию об открытии и обслуживании счета государственного содействия, а также перечень документов, необходимых для открытия счета, можно найти на сайте Банка www.vtb.am в разделе “Счета и платежи”, либо позвонив в единую справочную службу 87-87.