Քաղաքական 16:18 23/10/2014
Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը կոչ է արել խաղաղ ճանապարհով, շուտափույթ կերպով կարգավորել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը: Հակամարտող կողմերը պետք է «մի փոքր նահանջեն իրենց անփոխզիջական դիրքերից», այս մասին Deutsche Welle-ի փոխանցմամբ հայտարարել է Գերմանիայի արտգործնախարարը Բաքու կատարած այցի ժամանակ:
Շտայնմայերը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպման արդյունքում, որը կայանալու է Փարիզում հոկտեմբերի 27-ին, կհաջողվի առաջընթաց արձանագրել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
Միևնույն ժամանակ Գերմանիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը անհանգստություն է հայտնել օգոստոս ամսին սահմանային բախումների կապակցությամբ, ինչի հետևանքով զոհվել է առնվազն 18 մարդ:
Հիշեցնենք, որ այսօր` հոկտեմբերի 23-ին,  Շտայնմայերը այցելելու է Երևան, որտեղ հանդիպելու է նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ:

Регион 16:46 23/10/2014
«Германия внимательно отслеживает региональные конфликты, в том числе нагорно-карабахский конфликт», - как передает азербайджанское информагентство «АПА», об этом заявил в Баку министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер на совместной пресс-конференции после встречи с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.
Министр отметил, что Украина месяцами отвлекала их, но карабахский конфликт рассматривается с тем же беспокойством: «Мы с надеждой ждем предстоящей 27 октября парижской встречи президентов Азербайджана и Армении и надеемся, что эта встреча растопит замороженные позиции, приведет к продолжительному решению конфликта».
Глава МИД ФРГ добавил, что специальный представитель ЕС по Южному Кавказу – опытный немецкий дипломат.