Աշխարհում 17:08 04/11/2014
Բելգիական առաջատար «LE VIF.be» պարբերականը անդրադարձել է Արցախի Հանրապետության օդանավակայանի շահագործման խնդրին` նշելով, որ Ստեփանակերտը հավանաբար միակ մայրաքաղաքն է, որի օդանավակայանը չի իրականացնում թռիչքներ:
Ըստ պարբերականի` օդանավակայանի նպատակը Ստեփանակարտ-Երևան օդային հաղորդակցության իրականացումն է որպես այլընտրանք ներկա գործող ավելի քան 330 կմ երկարությամբ լեռնային ճանապարհին:
«Օդանավակայանի վերաբացումից հետո այն երբևէ թռիչքներ չի իրականացրել շատ պարզ պատճառով. Ադրբեջանի իշխանությունները սպառնացել են կործանել ցանկացած ինքնաթիռ` անգամ եթե դրանք քաղաքացիական նշանակության են լինելու»,- գրում է պարբերականը:
Անդրադառանալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը` պարբերականը հիշեցնում է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի տարածքային հավակնությունների մասին և շեշտադրում, որ այդ նպատակով 1989–ից մինչև 1992 թվականները Ադրբեջանը ռմբակոծությունների էր ենթարկում Ստեփանակերտ քաղաքը:
Պարբերականը մեջբերում է Արցախի Ազգային ժողովի խոսնակ Աշոտ Ղուլյանի խոսքերն այն մասին, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանը նախատեսված է միայն քաղաքացիական նշանակության թռիչքներ իրականացնելու համար, ինչպես նաև, որ Բաքվի սպառնալիքներին կարելի է պատասխանել իրենց իսկ լեզվով, սակայն «Արցախը երբեք նման բարբարոս խաղեր չի խաղում»:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ չնայած հունիս ամսին տեղի ունեցած թռիչքներից մեկը մեծ աղմուկ էր հարուցել Ադրբեջանում, այդուամենայնիվ, օդանավակայանի շահագործումը վաղ թե ուշ տեղի է ունենալու, այն ընդամենը շաբաթների խնդիր է:

Политика 20:31 04/11/2014
Авторитетное бельгийское издание «Le Vif.be» опубликовало материал о проблеме эксплуатации аэропорта Нагорно-Карабахской Республики. Согласно статье, Степанакерт является, пожалуй, единственной столицей, из аэропорта которой не выполняются рейсы.
Издание отмечает, что цель аэропорта – обеспечение воздушного сообщения между Степанакертом и столицей Армении Ереваном, что станет единственной альтернативой горной дороге протяженностью более чем 330 км.
«После открытия аэропорта полеты отсюда ни разу не осуществлялись по одной очень простой причине: Азербайджанские власти пригрозили уничтожать любой самолет, даже гражданского назначения», – пишет издание.
Обращаясь к теме карабахского конфликта, издание напоминает о территориальных претензиях Баку в отношении НКР и подчеркивает, что с этой целью с 1989 по 1992 годы Азербайджан подвергал бомбардировкам город Степанакерт.
В материале цитируются слова спикера Национального Собрания НКР Ашота Гуляна о том, что аэропорт предусмотрен только для осуществления полетов гражданского назначения, а также то, что на угрозы Баку можно ответить аналогично, однако «Арцах никогда не играет в такие варварские игры».
Издание напоминает: несмотря на то, что вокруг одного из осуществленных из Степанакертского аэропорта полетов в июне в Азербайджане поднялась большая шумиха, тем не менее, эксплуатация аэропорта рано или поздно будет осуществлена – это всего лишь «вопрос нескольких недель».