Տնտեսություն 12:05 19/11/2014
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հարցում համագործակցության մասին» համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը:
Ինչպես կառավարության նիստում նշեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը, համաձայնագրով ռուսական կողմը հայկական կողմին տրամադրում է մինչև 270 մլն դոլարի չափով պետական արտահանման վարկ էլեկտրակայանի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքների ֆինանսավորման համար:
Նախագծի հիմնավորման համաձայն, Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 2-րդ էներգաբլոկի նախագծային ժամկետը մոտենում է ավարտին, բացի այդ, 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման համար համատեղ ջանքերի կենտրոնացման վերաբերյալ բարձր մակարդակով նախկինում ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ, որոնք ամագրված են 2013թ. սեպտեմբերի 3-ին Հայաստանի և Ռուսաստանի Նախագահների համատեղ արված հայտարարությամբ:
Ծրագրի իրականացման առաջին փուլն իր մեջ ներառում է ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի սարքավորումների և կառուցվածքների համալիր ուսումնասիրությունը, ուսումնասիրությունների արդյունքներով հաշվետվությունների պատրաստումը, «ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախապատրաստման ծրագրերի» մշակումը:
Ծրագրի իրականացման երկրորդ փուլն իր մեջ ներառում է հետազոտական, հաշվարկային, անալիտիկ, նախագծային, կոնստրուկտորական, մոնտաժային և գործարքակարգաբերման աշխատանքները, որոնք ապահովում են ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի նախապատրաստումը շահագործման երկարաձգմանը համաձայն «ՀԱԷԿ-ի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախապատրաստման ծրագրի», ինչպես նաև անհրաժեշտ սարքավորումների մատակարարումը:

Экономика 18:25 19/11/2014
Россия предоставит Армении кредит в $270 млн. для работ по продлению срока эксплуатации Армянской АЭС
Правительство Республики Армении на сегодняшнем заседании одобрило предложение касательно заключения армяно-российского межправительственного соглашения о сотрудничестве в вопросе продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской атомной электростанции (ААЭС).
Как заявил министр финансов РА Гагик Хачатрян, согласно соглашению, российская сторона предоставит армянской кредит в размере 270 миллионов долларов для финансирования работ по продлению срока эксплуатации ААЭС.
Согласно обоснованию проекта, подходит к концу проектный срок второго энергоблока ААЭС, кроме того, ранее были достигнуты договоренности на высоком уровне о консолидации усилий в деле продления срока эксплуатации данного энергоблока, которые зафиксированы в совместном заявлении президентов Армении и России от 3 сентября 2013г.
Первый этап реализации программы включает в себя комплексное изучение оборудований и структур 2-го энергоблока ААЭС, составление отчетов, разработка программ. Второй этап реализации программы включает в себя работы исследовательского, аналитического, проектного, конструкторского, монтажного и др. характера.