Քաղաքական 14:56 20/11/2014
«Ցավալի այս դեպքը որոշ իմաստով ստվերում է բանակցային գործընթացը: Այնուամենայնիվ, մենք շատ լավ հասկանում ենք, որ սա այն ձևաչափն է, որի շրջանակներում հնարավոր է հակամարտության խաղաղ կարգավորումը»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ Պաշտպանության, անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը` անդրադառնալով խոցված ուղղաթիռին ու դրան հաջորդած զարգացումներին:
ՀՀԿ-ական պատգամավորի խոսքով` Հայաստանի իշխանությունները հետամուտ կլինեն, որպեսզի միջադեպի հետ կապված պատշաճ հետաքննություն իրականացվի, իսկ միջազգային համապատասխան կառույցներն էլ տան համարժեք գնահատականներ:
Արձագանքելով այն նկատառմանը, թե միջազգային կառույցները երկու կողմին հավասարապես ուղղված հորդորներով են հանդես գալիս նա նշեց, որ դա իսկապես այդպես է, բայց դա չի նշանակում, թե հայկական կողմն ակնկալիքներ չունի միջազգային հանրությունից։
Նա մասնավորապես կարևորեց խորհրդարանական ձևաչափում հայկական կողմի անելիքները. «Առաջիկայում մի շարք միջոցառումներ կան` ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի տարեկան նստաշրջանն է լինելու, ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի, ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի նիստերն են տեղի ունենալու և այլն, և բոլոր այդ հարթակներում մենք պետք է հստակ ներկայացնենք մեր դիրքորոշումը: Ակնկալիքը այդ կազմակերպություններից մեկն է` հստակ գործողություններ»:
Իսկ հարցին, թե չի կարծում, որ Ադրբեջանի հակահայ քաղաքականության շարունակումը, միջազգային կառույցների նման դիրքորոշումն էլ վկայում են, որ այդ երկիրը երաշխիքներ ունի ստացած,  նշեց, չի կարծում, որ որևէ միջազգային կառույց որևէ երաշխիք է տվել Ադրբեջանին: Առավել ևս նման գործողություններ իրականացնելու համար:
«Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը շարունակում է խախտել միջազգային իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները: Բայց պետք են հստակ ձևակերպումներ ու բանաձևեր, որոնք պետք է գործնական ազդեցություն ունենան Ադրբեջանի վրա: Ես կարծում եմ, որ առաջիկայում կլինեն զարգացումներ և կարձանագրենք նոր իրավիճակներ»։
Կ.Նահապետյանը նկատեց նաև, որ ճիշտ չէ ամբողջությամբ հույսը դնել միջազգային հանրության վրա և որ մեր հետևողական քաղաքականության արդյունքում պետք է իսկապես կարողանանք հասնել հայկական կողմի համար շահեկան վիճակի:

Политика 17:59 20/11/2014
«Этот печальный инцидент в некотором смысле бросает тень на переговорный процесс. Тем не менее, мы прекрасно понимаем, что это тот формат, в рамках которого возможно мирное урегулирование конфликта», – заявил сегодня на брифинге в парламенте Армении председатель Постоянной комиссии НС РА по обороне, национальной безопасности и внутренним делам Корюн Нагапетян, обратившись к инциденту со сбитым 12 ноября ВС Азербайджана вертолетом ВВС НКР.
По словам депутата от фракции Республиканской партии Армении (РПА), власти Армении проявят последовательность, чтобы было проведено надлежащее расследование в связи с данным инцидентом и соответствующие международные структуры дали адекватные оценки.
В ответ на наблюдение о том, что призывы международных структур адресованы сторонам в равной степени, Корюн Нагапетян отметил, что это действительно так, однако последнее не означает, что у армянской стороны нет ожиданий от международного сообщества.
«В ближайшее время состоится ряд мероприятий: Пленарное заседание Парламентской ассамблеи НАТО, заседания ПА ОДКБ и Межпарламентской Ассамблеи СНГ и др.. И на всех этих платформах мы должны четко представить свою позицию. Мы ожидаем от этих организаций одного – четких действий», – сказал он.
«Очевидно, что Азербайджан продолжает нарушать нормы и принципы международного права. Однако необходимы четкие формулировки и резолюции, которые должны оказать действенное воздействие на Азербайджан. Я считаю, что в ближайшее время будут развития, и мы зарегистрируем новую ситуацию», – сказал парламентарий.
Корюн Нагапетян отметил также, что не нужно надеяться лишь на международное сообщество: «Мы должны суметь добиться выигрышной для армянской стороны ситуации в результате нашей последовательной политики».