Աշխարհում 12:01 22/11/2014
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը հանդիպում է ունենալու Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, որի ժամանակ քննարկելու են Սիրիայում ու Իրաքում տիրող իրավիճակը: Այս մասին հայտնում է BBC-ն:
Անկնալվում է, որ բանակցությունները կենտրոնանալու են «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետության» դեմ ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայում Թուրքիայի դերակատարման վրա: Բացի այդ, քննարկվելու է ջիհադիստների մուտքը Թուրքիայի տարածքով կանխելու ուղիները և 1.6 մլն փախստականներին օգնություն տրամադրելու հարցը:
Նախօրեին Բայդենը հանդիպում է ունեցել Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլու հետ: Հանդիպման ընթացքում որոշում է կայացվել շարունակել Սիրիայի չափավոր ընդդիմությանը համատեղ օգնություն ցուցաբերելու ջանքերը:
Հիշեցնենք, որ վերջին շրջանում սրվել էին թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները: Պատճառն այն էր, որ Բայդենը Թուրքիայի նախագահին մեղադրել էր օտարերկրացի զինյալներին իր երկրի տարածքով Սիրիա անցնելու թույլտվություն տալու մեջ: Դա առաջացրել էր Թուրքիայի զայրույթը, իսկ մի քանի օր անց Բայդենը ստիպված էր ներողություն խնդրել:

Политика 14:55 22/11/2014
Вице-президент США Джо Байден пытается добиться от Турции более активной борьбы с «Исламским государством»
Вице-президент США Джо Байден находится с визитом в Турции с целью добиться от Анкары более активного участия в борьбе с боевиками «Исламского государства» (ИГ) в Сирии и Ираке. Об этом сообщает ВВС.
Согласно информации, запланирована встреча с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, в ходе которой будет обсуждаться ситуация в Сирии и Ираке.
Турция настаивает на том, что борьба с джихадистами должна связываться с отстранением от власти действующего президента Сирии Башара Асада. Анкара также считает необходимым установить над Сирией бесполетную зону.
В пятницу Байден провел переговоры с турецким премьером Ахметом Давутоглу. В ходе встречи было принято решение продолжать совместно оказывать помощь умеренной сирийской оппозиции.