Հասարակություն 14:46 26/11/2014
Նոյեմբերի 26-ին` գիշերվա ժամը երկուսին, անհայտ անձինք այրել են Բաքվի Գարաչուխուր ավանի մզկիթը` հասցնելով 6-7 հազար մանաթի նյութական վնաս: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է ադրբեջանական «Հագըն.ազ» տեղեկատվական պորտալը, հայտնել է մզկիթի հոգևոր համայնքի առաջնորդ` ախունդ Միրմահմուդ Ֆաթաևը:
Նրա խոսքերով` երկու հոգի հարձակվել են պահակի վրա և ծեծել նրան, ապա ներխուժել են մզկիթ ու այրել այն ներսից:
«Այրվել են բոլոր գորգերը, կոտրված են պատուհանների բոլոր ապակիները: Իսկ թե ով է արել այդ ամենը, ես չգիտեմ: Հանցագործները հրդեհելուց հետո հեռացել են, պահակն էլ տեղացիների հետ սկսել է մարել հրդեհը»,- հաղորդել է ախունդը:
Ինչպես նշված է նյութում, այս պահին ոստիկանությունը դեպքի վայրում է և հետաքննում է հրդեհի փաստը:
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2013-ի դեկտեմբերին Սումգայիթում ծայրահեղական ուղղությունների` սալաֆիականների ու խավարիջների միջև փոխհրաձգությունից հետո ոստիկանությունը շրջափակել էր մի քանի մզկիթ, այդ թվում` Գարաչուխուրը, իսկ արդեն 2014-ի հունիսին աղմուկ էր բարձրացել, թե Բաքվի քաղաքապետի որդին պարբերաբար այցելում է Գարաչուխուրի մզկիթ, որը «սալաֆիականների հավաքատեղի է»:
Հավելենք նաև, որ վերջին շրջանում Ադրբեջանում սրվել են հետապնդումներն ու ճնշումը կրոնական ակտիվիստների ու այն համայնքների նկատմամբ, որոնց կասկածում են վահաբականների հետ առնչություններ ունենալու հարցում: Տեսակետներ են հնչել անգամ այն մասին, թե Իլհամ Ալիևի կառավարությունը կարող է թիրախ դառնալ սալաֆիականների համար, որոնք հարել են Սիրիայում իսլամիստական խմբավորումներին և վերադարձել Ադրբեջան` արդեն ունենալով մարտական փորձ:

Право 14:18 26/11/2014
26 ноября около двух часов ночи неизвестные подожгли мечеть в Баку, в поселке Гарачухур, нанеся ущерб в размере 6-7 тысяч манатов. Об этом, как сообщает азербайджанский информационный портал «Хаккин.аз», заявил ахунд этой мечети Мирмахмуд Фаттаев.
По словам ахунда, два человека напали на охранника и избили его, а потом проникли внутрь и подожгли мечеть. «Сгорели все ковры, разбиты все стекла в окнах. Кто это сделал, мне – неизвестно. После того, как поджигатели скрылись, охранник, вместе с местными жителями стал тушить пожар», – сообщает М.Фаттаев.
Как отмечается в материале, в данный момент полиция находится на месте происшествия и ведет проверку факта поджога.
Напомним, что еще в декабре 2013 года после перестрелки в Сумгаите между представителями экстремистских течений «салафи» и «хавариджи» полиция взяла под контроль несколько мечетей, в том числе Гарачухур, а июне 2014 года стало известно, что сын мэра Баку посещает мечеть в Гарачухур, «которая является местом собраний салафитов».
Отметим также, что в последнее время в Азербайджане усилилось давление против религиозных активистов и общин, которых подозревают в связях с ваххабитами. Прозвучали также мнения о том, что правительство Ильхама Алиева может стать мишенью для салафитов, которые в Сирии примкнули к исламистским группировкам и возвратились в Азербайджан, уже имея боевой опыт.
Сын мэра Баку финансирует уезжающих в Сирию ваххабитов
После перестрелки между ваххабитами в Сумгаите азербайджанская полиция оцепила мечети в Баку
«Туран»: В Сумгаите полиция без разъяснений пытала верующих, среди которых были инвалиды карабахской войны
Правительство Ильхама Алиева может стать мишенью для закаленных в боях джихадистов «Исламского государства»