Հասարակություն 14:46 26/11/2014
Նոյեմբերի 26-ին` գիշերվա ժամը երկուսին, անհայտ անձինք այրել են Բաքվի Գարաչուխուր ավանի մզկիթը` հասցնելով 6-7 հազար մանաթի նյութական վնաս: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է ադրբեջանական «Հագըն.ազ» տեղեկատվական պորտալը, հայտնել է մզկիթի հոգևոր համայնքի առաջնորդ` ախունդ Միրմահմուդ Ֆաթաևը:
Նրա խոսքերով` երկու հոգի հարձակվել են պահակի վրա և ծեծել նրան, ապա ներխուժել են մզկիթ ու այրել այն ներսից:
«Այրվել են բոլոր գորգերը, կոտրված են պատուհանների բոլոր ապակիները: Իսկ թե ով է արել այդ ամենը, ես չգիտեմ: Հանցագործները հրդեհելուց հետո հեռացել են, պահակն էլ տեղացիների հետ սկսել է մարել հրդեհը»,- հաղորդել է ախունդը:
Ինչպես նշված է նյութում, այս պահին ոստիկանությունը դեպքի վայրում է և հետաքննում է հրդեհի փաստը:
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2013-ի դեկտեմբերին Սումգայիթում ծայրահեղական ուղղությունների` սալաֆիականների ու խավարիջների միջև փոխհրաձգությունից հետո ոստիկանությունը շրջափակել էր մի քանի մզկիթ, այդ թվում` Գարաչուխուրը, իսկ արդեն 2014-ի հունիսին աղմուկ էր բարձրացել, թե Բաքվի քաղաքապետի որդին պարբերաբար այցելում է Գարաչուխուրի մզկիթ, որը «սալաֆիականների հավաքատեղի է»:
Հավելենք նաև, որ վերջին շրջանում Ադրբեջանում սրվել են հետապնդումներն ու ճնշումը կրոնական ակտիվիստների ու այն համայնքների նկատմամբ, որոնց կասկածում են վահաբականների հետ առնչություններ ունենալու հարցում: Տեսակետներ են հնչել անգամ այն մասին, թե Իլհամ Ալիևի կառավարությունը կարող է թիրախ դառնալ սալաֆիականների համար, որոնք հարել են Սիրիայում իսլամիստական խմբավորումներին և վերադարձել Ադրբեջան` արդեն ունենալով մարտական փորձ:

Region 18:00 26/11/2014
A mosque in Garachukhur settlement in Baku was set to fire on November 26 at about 2 a.m. by unknown people. The arson caused a damage of about 6-7 thousand manats, Mirmakhmud Fattaev, the akhoond of the mosque, told the Azerbaijani news portal “Haqqin.az”.
According to the akhoond, two people attacked the guard and hit him before getting in and setting fire to the mosque. “All the carpets have burnt, and all the windows got broken. I do not know who did that. After the arsonists fled the guard set on putting out the fire together with the local people,” Fattaev reports.
As the article states, the police are carrying out the incident scene investigation at the moment verifying the fact of arson.
In December, 2013 several mosques, including Garachukhur, were taken under the control of the police following by a shootout between representatives of extremist movements of "Salafi" and "Khawariji" in Sumgait. In June, 2014 Baku mayor’s son was discovered to attend the mosque in Garachukhur which turned out to be “a Salafi gathering place.”
Azerbaijan has recently increased the pressure on the religious activists and communities which are suspected to have relations with Wahhabis. According to some opinions, Ilham Aliev’s government may become a target for the Salafis who have joined the Islamist groups in Syria and come back to Azerbaijan with a fighting experience.