Հասարակություն 18:11 03/12/2014
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանն այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում պնդեց, որ «Նաիրիտ» գործարանի վերաբերյալ իր կողմից արված հրապարակային և ոչ հրապարակային հայտարարությունները միմյանց չեն հակասում:
Դիտարկմանը, թե հրապարակավ ասել էր` նաիրիտցիների աշխատավարձերն ամբողջությամբ կմարվեն, մինչդեռ լուրերի համաձայն` նախատեսվում է գործարանի աշխատակազմը կրճատել, բացի այդ աշխատավարձերի ծավալը նույնպես կնվազի, նախարարը պատասխանեց. «Ես ինչ ասում եմ հրապարակային, այն էլ ասում եմ աշխատակիցներին: Կրճատումներով ոչ թե նախարարությունն է զբաղվում, այլ՝ ընդհանուր խորհուրդը»:
Հիշեցնենք , որ Panorama.am-ի հետ զրույցում գործարանի լրատվական ծառայության ղեկավար Անուշ Հարությունյանն ասել էր, որ «Նաիրիտ Գործարան» ՓԲԸ-ի ողջ աշխատակազմը կստանա ծանուցագրեր առ այն, որ 2015թ. փետրվարի 6-ից իրենք այլևս կրճատված են ու կարող են աշխատանքի չներկայանալ, այսինքն՝ լուծարվելու է աշխատակիցների հետ կնքված աշխատանքային պայմանագրերը:
Ինչ վերաբերում է աշխատավարձերի վճարմանը, ապա Ե. Զախարյանը նշեց, որ գործարանի աշխատակիցներին արդեն իսկ վճարել են մեկ ամսվա աշխատավարձը, իսկ երկրորդ ամսվա աշխատավարձը խոստացել են վճարել մինչև դեկտեմբերի 15-ը՝ հաշվի առնելով այն, որ առաջիկայում տոնական օրեր են. «Ամբողջությամբ մարում տեղի չի ունենա, մինչև դեկտեմբերի 10-ը կվճարենք մեկ ամսվա աշխատավարձը»:
Դիտարկմանը, թե նախարարը հայտարարել էր` ամբողջական մարում տեղի կունենա, Ե. Զախարյանն ասաց, որ իրենք սպասում էին` մինչև դեկտեմբեր բաժնետոմսերը հանձնված կլինեն Կառավարությանը, ու հնարավորություն կունենային վճարելու: «Բայց այսօր այդ հնարավորությունները չունենք»,- նշեց նախարարը:

Экономика 19:18 03/12/2014
Сотрудники ереванского завода «Наирит» получили заработную плату за месяц, еще за один они получат до 15 декабря ввиду того, что впереди праздничные дни, однако полного погашения задолженностей по зарплатам не будет. Об этом сегодня на брифинге в парламенте сказал министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян, заверив, что никакого противоречия в его публичных заявлениях нет.
На вопрос, почему же ранее было обещано погасить задолженности по зарплатам в полном объеме, министр ответил, что они ждали передачи акций правительству, поскольку это дало бы возможность выплатить долги. «Но на сегодня этих возможностей нет», – сказал Е. Захарян.
Комментируя сообщения о возможном сокращении всего штата завода «Наирит» с февраля 2015г., Е. Захарян отметил: «Министерство не занимается вопросом сокращения штатов».
Напомним, ранее пресс-секретарь ереванского завода «Наирит» Ануш Арутюнян сообщила Panorama.am, что задолженность по зарплатам в размере $15 млн, как и было обещано, будет погашена до конца текущего года. На вопрос, что ходят слухи, будто зарплату получат только те работники, которые должны выйти на пенсию, пресс-секретарь ответила, что ничего подобного нет и эти сведения не соответствуют действительности. «Речь идет о выплате зарплат всем без исключения: начиная с рядовых сотрудников и заканчивая руководством завода», – добавила А. Арутюнян. Однако позднее, 2 декабря, она заявила в интервью Panorama.am, что весь коллектив ЗАО «Наирит» получит извещение об увольнении и прекращении трудовых договоров с 6 февраля 2015г.