Հասարակություն 19:47 08/12/2014
Ուրուգվայի փոխնախագահը ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին
Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորին այսօր ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ուրուգվայ բարեկամական խմբի ղեկավար Սուքիաս Ավետիսյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Ուրուգվայի Սենատի նախագահը ծաղկեպսակ է դրել 1915 թ-ի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, լռությամբ ու խոնարհումով հարգել մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը:
Ուրուգվայի Սենատի նախագահ Դանիլո Աստորին, կիսելով իր տպավորությունները, նշել է, որ անչափ տպավորված է, թե ինչպիսի խորությամբ է Հայաստանը հիշում ու վառ պահում ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
«Հայոց մեծ եղեռնի միջազգայնորեն ճանաչման գործում Հայաստանը պետք է վստահ լինի, որ իր կողքին ունի բարեկամ երկիր` Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետությունը, որը պատրաստ է մշտապես աջակցել»,- ասել է Դանիլո Աստորին:
Ուրուգվայցի բաձրաստիճան հյուրը եղել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց Մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին:

Политика 20:23 08/12/2014
Д. Астори: Восточная Республика Уругвай окажет поддержку Армении в деле международного признания Геноцида армян
Вице-президент Восточной Республики Уругвай, председатель Сената Уругвая Данило Астори сегодня в сопровождении председателя группы дружбы Национального Собрания Армения-Уругвай Сукиаса Аветисяна посетил Мемориальный комплекс в память жертв Геноцида армян «Цицернакаберд» в Ереване. Об этом сообщает пресс-служба парламента РА.
Согласно информации, председатель Сената Уругвая возложил венок к памятнику жертвам Геноцида армян, минутой молчания у вечного огня почтил память невинных жертв.
Д. Астори отметил, что безгранично впечатлен тем, как глубоко чтит и хранит Армения память о жертвах Геноцида.
«Армения должна быть уверена в том, что в деле международного признания Геноцида армян ее поддерживает дружественная страна – Восточная Республика Уругвай, которая всегда готова к содействию», – заявил Д. Астори.
Гость также посетил Музей-институт Геноцида армян, ознакомился с документами, рассказывающими о трагедии.