Քաղաքական 16:54 17/12/2014
Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստի ժամանակ րոպեներ առաջ տեղի ունեցավ Պաղեստին պետության ճանաչման վերաբերյալ բանաձևի նախագծի քվեարկությունը։ Քվեարկությամբ պատգամավորները 498 կողմ և 88 դեմ ձայներով ճանաչեցին Պաղեստին պետությունը։
Բանաձևով Եվրոպական խորհրդարանը աջակցում է Պաղեստին պետության սկզբունքային ճանաչմանը և խնդրի 2 պետություն լուծմանը։
Խորհրդարանը հույս է հայտնում, որ այս ամենը պետք է ընթանա խաղաղ բանակցություններին զուգահեռ, որը պետք է առաջ ընթանա։
Այս բանաձևը չունի պարտադիր կատարման ուժ, սակայն այն հղումներ է կատարում վերջին 2 ամիսներին եվրոպական տարբեր երկրների խորհրդարանների կողմից Պաղեստին պետության ճանաչման վերաբերյալ ընդունված բանաձևերին, որոնք ևս պարտադիր ուժ չունեն։
Պաղեստինը որպես պետություն ճանաչելու մասին հոկտեմբերին բանաձև ընդունեց Շվեդիայի խորհրդարանը՝ դառնալով առաջին եվրոպական պետությունը, որ ճանաչում է Պաղեստինը։ Շվեդիային հետևեցին քննարկումները Ֆրանսիայի, Բրիտանիայի, Իռլանդիայի խորհրդարաններում։
Իսրայելական կողմը, որի լոբբիստներն ակտիվ աշխատանք էին տանում պառլամենտում, նշում էին, որ Եվրախորհրդարանի կողմից Պաղեստինի ճանաչումը «կհանգեցնի հետագա առճակատման պաղեստինցիների հետ»։

In the world 17:17 17/12/2014
The European Parliament has adopted a resolution recognizing Palestinian statehood in principle. A total of 498 MEPs voted in favor, while 88 were against, RT reported.
A parliamentary session in Strasbourg on Tuesday could not decide on the matter, opting for further negotiations, but on Wednesday the European Parliament eventually adopted a resolution that “in principle” grants the troubled region statehood.
"[The European Parliament] supports in principle recognition of Palestinian statehood and the two-state solution, and believes these should go hand in hand with the development of peace talks, which should be advanced," the motion said. The vote also saw 111 abstentions.
The European Parliament reiterated its support for the two-state solution "on the basis of the 1967 borders, with Jerusalem as the capital of both states, with the secure State of Israel and an independent, democratic, contiguous and viable Palestinian State living side by side in peace and security on the basis of the right of self-determination and full respect of international law."
MEPs emphasized the EU's strongest opposition to any acts of terrorism connected with Palestinians' campaign for statehood, however.
Several of the EU's 28 member countries were already in favor of full recognition. Sweden in October became the only EU member so far to officially recognize Palestine as an independent state.