Քաղաքական 17:38 19/12/2014
ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունում դեկտեմբերի 17-ին կայացել են ռուս-հայկական քաղաքական խորհրդատվություններ անվտանգության, սպառազինությունների վերահսկման և զանգվածային ոչնչացման զենքերի չտարածման խնդիրների շուրջ:
Հայկական կողմից խորհրդատվությունները վարել է  ՀՀ ԱԳՆ Սպառազինությունների վերահսկման և միջազգային անվտանգության վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանը, իսկ ռուսական կողմից` ՌԴ ԱԳՆ Չտարածման և սպառազինությունների վերահսկման հարցերով դեպարտամենտի տնօրեն Մ. Ուլյանովը: Այս մասին հաղորդում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հանագամանալից քննարկվել է սովորական սպառազինությունների վերահսկման ոլորտում տիրող իրավիճակը, Զենքի առևտրի պայմանագրին, Չտարածման պայմանագրի 2015թ. կայանալիք վերանայման համաժողովին, միջուկային զինաթափմանը և միջուկային զենքից ազատ գոտիների ստեղծմանն առնչվող հարցեր:
Անդրադարձ է եղել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ընթացող միջազգային բանակցային գործընթացին:
Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են միջազգային տարբեր հարթակներում ընդլայնվող համագործակցությունը, նախանշել փոխգործակցության նոր օրակարգային հարցեր:

Politics 18:37 19/12/2014
On December 17, the Russian Foreign Ministry hosted political consultations on security, arms control and non-proliferation of weapons of mass destruction between Armenia and Russia.
The meeting was co-chaired by head of the Armenian Foreign Ministry’s Department for Arms Control and International Security Samvel Mkrtchyan and Director of Department for Non-Proliferation and Arms Control of the Russian Foreign Ministry Mikhail Ulyanov.
The sides discussed the situation in the field of conventional arms control, nuclear disarmament, and creation of nuclear-free zones.
They also touched upon the Iranian nuclear talks.
The parties expressed satisfaction with the expansion of collaboration in various international platforms, and outlined new areas for cooperation, the press service of the Armenian Foreign Ministry reported.