Աշխարհում 13:33 20/12/2014
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հրամանագիր է ստորագրել, որով նոր պատժամիջոցներ են սահմանվում Ռուսաստանի նկատմամբ: Մասնավորապես, Վաշինգտոնը մտադիր է արգելափակել բոլոր ֆիզիկական անձնաց ու ընկերությունների ակտիվները, որոնք կապված են Ղրիմի հետ: Այս մասին հաղորդում է «Լենտա.ռու» կայքը, վկայակոչելով Սպիտակ տան մամուլի հաղորդագրությունը:
«Հրամանագրով ԱՄՆ քաղաքացիներին արգելվում է ցանկացած ներդրում իրականացնել Ուկրաինայի Ղրիմի շրջանում, Ղրիմից ապրանքների, ծառայությունների և տեխնոլոգիաների ներմուծում դեպի ԱՄՆ, ինչպես նաև ապրանքների, ծառայությունների և տեխնոլոգիաների արտահանում, վաճառք ու մատակարարում Ղրիմ ԱՄՆ բնակիչների կողմից»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ, Բարաք Օբաման արգելել է ամերիկացիներին որևէ բիզնես գործունեություն ծավալել այն ընկերությունների հետ, որոնք վերահսկվում են Ղրիմի բնակիչների կողմից կամ ունեն ֆինանսական և նյութական որևէ կապ պատժամիջոցների տակ հայտնված անձանց հետ:
ԱՄՆ ֆինանսների գերատեսչության տվյալներով, մուտքի արգելք է սահմանվել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ևս 24 քաղաքացիների նկատմամբ, մի շարք կազմակերպությունների, այդ թվում  Կոնստանտին Մալոֆեևի «Marshall Capital Partners» հիմնադրամի, «Գիշերային գայլեր» բայկերական ակումբի, «Դոնբասի ժողովրդական աշխարհազորայինների»,«Նովոռոսիա» կուսակցության և այլնի նկատմամբ:
Միացյալ Նահանգներ մուտք գործելու արգելք է սահմանվել Ղրիմի դատախազ Նատալյա Պոկլոնսկայայի, ռուս ձեռնարկատեր Կոնստանտին Մալոֆեևի, ԴԺՀ և ԼԺՀ ինքնահռչակ հանրապետությունների առաջնորդներ Օլեգ Ցարևի, Ալեքսանդր Զախարչենկոյի, աշխարհազորայինների հրամանատարներ Ալեքսեյ Մոզգովոյի, Իգոր Բեզլերի  և այլոց նկատմամբ:
Մեկնաբանելով պատժամիջոցների ընդլայնումը, ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, թե դրանք վերահաստատում են պետության դիրքորոշումն այն մասին, որ ԱՄՆ-ն չի պատրաստվում համակերպվել Ռուսաստանի կողմից «Ղրիմի անեքսիայի և օկուպացիայի հետ»:

В мире 10:14 20/12/2014
Президент США Барак Обама заявил об экономической блокаде Крыма и ввел запрет на любые экономические отношения с полуостровом, вошедшим в состав России. Об этом сообщает РИА Новости.
«Сегодня я выпустил указ, предпринимающий дальнейшие шаги в отношении ситуации на Украине. Указ запрещает экспорт товаров, технологий и услуг в Крым и запрещает импорт товаров, технологий и услуг из Крыма, а также новые инвестиции в Крым. Указ также дает министру финансов право накладывать санкции на частные лица и компании, работающие в Крыму», – заявил Обама.
Согласно информации, президент США вновь обвинил Россию в «оккупации и аннексии Крыма», а также «поддержке сепаратистов на юго-востоке Украины».
«Цель указа – разъяснить ситуацию корпорациям из США, ведущим бизнес в регионе, и подтвердить, что США не примут оккупацию и попытку аннексии Крыма Россией. Я вновь призываю Россию покончить с оккупацией и попыткой аннексии Крыма, прекратить поддержку сепаратистов на востоке Украины и выполнить свои обязательства в соответствии с минскими соглашениями», – добавил Обама.
Он пообещал продолжать совместную работу по санкциям с ЕС и другими странами. «Мы продолжим пересматривать и настраивать наши санкции в тесной координации с международными партнерами, чтобы ответить на действия России», – заключил президент США.
Ранее о новых санкциях в отношении России заявил премьер Канады Стивен Харпер. C 20 декабря также вступают в силу санкции ЕС против экономики и туротрасли Крыма. Кроме того, Евросоюз расширил более чем в шесть раз список товаров и технологий, запрещенных к поставкам в Крым.