Իրավունք 16:16 13/01/2015
ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազությունները քննարկել են Գյումրիում նախօրեին տեղի ունեցած սպանության գործի մանրամասները: Երկուստեք ընդգծվել է, որ տեղի ունեցած ողբերգության բոլոր մեղավորները պետք է պատժվեն օրենքի ողջ խստությամբ: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Գլխավոր դատախազության լրատվական ծառայությունից:
Հանցագործության կատարման մեջ կասկածվող Վալերի Պավելի Պերմյակովը ՌԴ քաղաքացի է, և գտնվում է ՌԴ իրավապահների հսկողության՝ նույնն է՝ ՌԴ իրավազորության ներքո: Հետևաբար Վ. Պերմյակովին ՀՀ իրավապահներին հանձնելու հարց չի քննարկվում, նկատի ունենալով ՌԴ սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին կետում ամրագրված արգելքը՝ համաձայն որի, ՌԴ քաղաքացին չի կարող հանձնվել այլ պետության:
Համանման արգելք է սահմանված նաև ՀՀ Սահմանադրության 30.1 հոդվածի դրույթներով, որի գործողության պայմաններում ՀՀ որևէ քաղաքացի երբևէ չի հանձնվել այլ պետության:
Քննությունը վարում են ՀՀ և ՌԴ իրավապահ մարմինները: Քննությունն իրականացվելու է ՀՀ և ՌԴ իրավապահ մարմիների ակտիվ իրավական փոխգործակցությամբ:
Հայկական կողմը հետևողական է լինելու, որպեսզի բոլոր մեղավորները օրենքով սահմանված կարգով ենթարկվեն պատասխանատվության:

В мире 17:05 13/01/2015
Представители Генеральных прокуратур Армении и России обсудили детали жестокого убийства целой семьи, совершенного 12 января в Гюмри. Как передает пресс-служба Генпрокуратуры РА, было подчеркнуто, что виновники должны понести наказание по всей строгости закона.
Согласно информации, подозреваемый в совершении преступления Валерий Пермяков является гражданином РФ и находится под контролем и в рамках действия полномочий правоохранительных органов России. В соответствии со ст. 61 Конституции РФ («Гражданин Российской Федерации не может быть выслан за пределы Российской Федерации или выдан другому государству»), речи о его передаче правоохранительным органам Армении не идет.
В сообщении Генпрокуратуры отмечается, что аналогичная статья содержится и в Конституции РА (Статья 30.1. «Гражданина Республики Армения нельзя передавать иностранному государству, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами, ратифицированными Республикой Армения»), и согласно этой статье еще ни разу гражданин РА не передавался иным государствам.
Следствие по делу ведут правоохранительные органы РА и РФ, оно осуществляется при их активном взаимодействии.
«Армянская сторона будет последовательна в том, чтобы все виновники были привлечены к ответственности в установленном законом порядке», – сказано в релизе Генпрокуратуры РА.
Посол России: Командование 102-й РВБ сотрудничает с Полицией Армении в расследовании убийства в Гюмри