Հասարակություն 10:48 23/01/2015
Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի կապակցությամբ ֆրանսիական հեղինակավոր «l'Histoire» ամսագրի փետրվարյան համարը լույս է տեսել «Հայեր. 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը» խորագիրը կրող 50-էջանոց ծավալուն հոդվածաշարով: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԳՆ ֆեյսբուքյան էջից:
Ամսագրի էջերում տեղ են գտել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հետազոտողների և պատմաբանների հեղինակած հոդվածներ, որոնք ուղեկցված են ինֆոգրաֆիկայով և փաստավավերագրական կադրերով:
Ֆրանսահայ պատմաբան Ռայմոն Հարություն Գևորգյանի «Մի բնաջնջման սցենար» ծավալուն հոդվածը ներկայացնում է հայերի հանդեպ գործած ոճրագործության սցենարը` փաստական վերլուծության ենթարկելով մտահղացման, ծրագրման, հրամանի, դրա իրականացման փուլերը, արդյունքները, ինչպես նաև հայերի ջարդերի և տարհանման քարտեզը: Ֆրանսիայի գիտահետազոտական ազգային կենտրոնի տնօրեն Ֆրանսուա Ժորժոնի հետ հարցազրույցում «l'Histoire»-ն անդրադառնում է նախքան Ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրությունում հայ համայնքին և դրա դերին: Իսկ հայտնի ցեղասպանագետ Իվ Տերնոնի հետ հարցազրույցը նվիրված է 20-րդ դարի կեսերից սկսած` սերունդներ անց Հայոց ցեղասպանության հիշատակի զարթոնքին:
Հոդվածաշարը պարունակում է այլ հոդվածներ նվիրված աշխարհասփյուռ հայության ներկայից պատկերին, Ժան Ժորեսի գլխավորությամբ Ֆրանսիայի հայասերների շարժմանը, ինչպես նաև վերջին տարիներին Ցեղասպանության ճանաչման հարցը բարձրացնող թուրք մտավորականներին` ներառելով նաև Թաներ Աքչամի «Ինչու՞ Թուրքիան չի բացում արխիվները» հոդվածը:

Общество 13:42 23/01/2015
Увидел свет февральский номер влиятельного французского издания «l'Histoire», посвященный 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи: обширная серия статей (50 страниц) озаглавлена «Армяне: первый геноцид XX века». Об этом сообщается на странице МИД Армении в социальной сети Facebook.
На страницах журнала опубликованы статьи историков и исследователей о Геноциде армян, которые сопровождаются инфографикой и документальными кадрами.
Так, в объемной статье французского историка армянского происхождения Раймона Арутюна Кеворкяна приведен сценарий осуществленного в отношении армян преступления, где подвергаются фактическому анализу замысел, планирование и этапы ее осуществления, а также карта погромов и депортации армян.
В интервью с директором Национального научно-исследовательского центра Франции Франсуа Жоржоном «l'Histoire» обращается к армянской общине и ее роли в Османской империи до Геноцида армян. В номере опубликовано и интервью с известным французским историком Ивом Терноном, который специализируется на исследовании Геноцида армян, Холокоста и геноцида в Руанде.
В серию включены также статьи, посвященные рассеянному по миру армянству, движению арменофилов Франции во главе с Жаном Жоресом, а также представителям турецкой интеллигенции, которые в последние годы поднимают вопрос признания Геноцида армян. Так, в февральском номере «l'Histoire» можно найти и статью турецкого историка Танера Акчама «Почему Турция не открывает свои архивы?».