Թուրք հրապարակախոսը Էրդողանի արածը կոչում է խայտառակություն, իսկ Ալևին` բռնապետ
Թուրք հրապարակախոս Բասքըն Օրանի հեղինակած հոդվածում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն արժանանում է խիստ քննադատության և ամոթանքի: Ըստ Ermenihaber.am-ի` Օրանը թուրքական «Ռադիքալ» թերթում հրապարակած իր հոդվածում անդրադարձել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին ուղարկված Դարդանելի մարտերի 100 ամյակի միջոցառումների մասնակցության հրավերին:
«Թուրքիայի հպարտության առարկա հանդիսացող Դարդանելի պաշտպանական մարտերի օրը միշտ նշվել է մարտի 18-ին: Բայց այս տարի «մարտի 18»-ը նշվելու է երիտթուրք «մսագործների» կազմակերպած հայ բնակչության կոտորածների օրը խորհրդանշող ապրիլի 24-ին: Մեր հանրապետության նախագահը Ադրբեջանի բռնապետ Իլհամ Ալիևի հետ գնալու է Դարդանել»,- նշում է Օրանը` հիշեցնելով բրիտանական «The Independent»-ի հայտնի լրագրող Ռոբերտ Ֆիսկի տված բնորոշումը.«Մեկուկես միլիոն հայերի ուրվականները քայլելու են նրանց հետ»:
Թուրք հրապարակախոսը անթույլատրելի է համարում հայերի վիշտը ծաղրելը: Փոխարենը հարկավոր է մի բան անել մեղմելու համար վերապրվող ցավերը: Ըստ հեղինակի` կարծես քիչ էր, որ 2014-ի ապրիլին Էրդողանն անընդունելի ձևակերպումնով ցավակցագիր հղեց հայ զոհերի ժառանգներին, հիմա էլ այդ խայտառակությանը գումարվեց նորը, որը վատթարացնում է առանց այդ էլ առկա վատ վիճակը»:
«Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին ապրիլի 24-ին հրավիրում է Դարդանել: Սա ի՞նչ տեսակ բան էր, ամոթ է: Դիմակահանդեսին (նկատի ունի բարձրաստիճան հյուրերին ընդունելու Էրդողանի նոր արարողակարգը- խմբ.) համաձայն էինք, բայց այս խայտառակությունը չափից դուրս է»,- դժգոհություն է հայտնում թուրք հրապարակախոսը:

Политика 18:30 24/01/2015
Турецкий публицист: Призраки 1,5 млн. жертв Геноцида армян будут сопровождать Эрдогана и диктатора-Алиева 24 апреля 2015г.
Турецкие СМИ продолжают обсуждать направленное президенту Армении Сержу Саргсяну приглашение президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана приехать в Анкару на празднование столетия победы в битве при Галлиполи 24 апреля 2015 года – в день 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи.
Как передает Ermenihaber.am, в статье турецкого публициста Баскына Орана, опубликованной в газете «Радикал», содержится резкая критика и обвинения в адрес Эрдогана.
По словам турецкого публициста, посвященные годовщине битв при Дарданеллы мероприятия каждый год проводились 18 марта, однако в этом году они будут отмечаться «в день погромов против армянского населения, организованных мясниками-младотурками, – 24 апреля».
«Наш президент вместе с диктатором-президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым отправятся в Дарданеллы», – возмущается турецкий публицист и напоминает слова известного журналиста британского издания «The Independent» Роберта Фиска: «Призраки 1,5 млн. армян будут шагать вместе с ними».
Б. Оран называет неприемлемым высмеивание чужого горя и призывает предпринять шаги для смягчения боли. Публицист отмечает, что «Эрдогану точно мало было направленного в 2014г. послания с соболезнованиями, содержащими неприемлемые формулировки: теперь к этому позору прибавляется новый постыдный шаг, еще более усугубляющий сложившуюся негативную ситуацию».
Приглашение же, адресованное президенту Армении, турецкий эксперт возмущенно называет и вовсе позором. «На шоу мы согласились, но этот позор уже переходит все границы», – отмечает Б. Оран.