Քաղաքական 13:38 27/01/2015
Ադրբեջանն այդպես էլ չի արտահայտել իր դիրքորոշումն ի պաշտպանություն միջազգային իրավունքի սկզբունքների. ՀՀ ԱԳ նախարար
«Այնպիսի տպավորություն է, որ կան միջազգային իրավունքի սկզբունքներ և նորմեր, և մյուս կողմից՝ միջազգային սկզբունքների ադրբեջանական ընկալում»,- Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս կգնահատեք Դավոսում Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը, որ ամբողջ աշխարհում հակամարտությունների կարգավորման հիքմում պետք է դրվեն միջազգային իրավունքի միևնույն նորմերը:
Է. Նալբանդյանը նշեց, որ միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներն են ընկած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահող երկրների կողմից արված առաջարկությունների հիմքում:
«Ի պատասախան այն կոչերի, որոնք արվել են եռանախագահող երկրների կողմից, նաև այդ երկրների նախագահների մակարդակով, Հայաստանը բազմիցս վերահաստատել է իր հանձնառությունն այդ սկզբունքների հիման վրա հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Ադրբեջանն այդպես էլ չի արտահայտել իր դիրքորոշումն ի պաշտպանություն միջազգային իրավունքի սկզբունքների: Դա է հակասությունն այն խոսքերի մեջ, որ Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները նայած որ հարթակում են գտնվում և ինչպես են ուզում ընկալելի լինել այդ հարթակներում, բայց իրականության մեջ ստացվում է, որ տարբեր միջազգային կազմակերպություններ, երբ որ քննադատություններ են հնչեցնում Ադրբեջանի հասցեին, ադրբեջանցիներն ասում են, որ այդ կազմակերպությունները կամ կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ոչինչ չեն հասկանում: Դե միգուցե հասկացողները միայն ադրբեջանցիներն են»,- ասաց Է. Նալբանդյանը:

В мире 18:22 27/01/2015
Складывается впечатление, что существуют принципы и нормы международного права с одной стороны и азербайджанское восприятие этих принципов и норм – с другой. Об этом сегодня заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместной пресс-конференции со своим иранским коллегой Мохаммадом Джавадом Зарифом в Ереване.
Соответствующее заявление глава МИД Армении сделал, обратившись к озвученному в Давосе заявлению президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что «ко всем конфликтам на постсоветском пространстве, а также в мире в целом должен быть единый подход, к ним должны применяться одни и те же нормы международного права».
Э.Налбандян отметил, что именно основополагающие принципы международного права и лежат в основе предложений, представленных странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
«В ответ на призывы, сделанные странами-сопредседателями МГ ОБСЕ, в том числе и на уровне президентов этих стран, Армения многократно подтверждала свою приверженность данным принципам в вопросе исключительно мирного урегулирования карабахской проблемы. Между тем, Азербайджан так и не выразил свою позицию в защиту принципов международного права», – сказал министр, добавив, что именно это и противоречит заявлениям, которые озвучивают высокопоставленные чиновники Азербайджана в зависимости от того, на каких площадках они находятся и как они хотят быть восприняты.
«Но в реальности получается, что когда разные международные организации выступают с критикой в адрес Азербайджана, азербайджанцы говорят, что эти организации или их представители ничего не понимают. Ну, возможно, понимают только азербайджанцы», – резюмировал глава МИД Армении.