Աշխարհում 20:09 28/01/2015
ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ և ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Իոսիֆ Կոբզոնը խորհրդարանական ամբիոնից եբրայերեն է երգել: Այս մասին գրում է «Լենտա.ռու» կայքը: Հղում տալով «Ռեգնում» գործակալությանը՝ աղբյուրը հայտնում է, որ Կոբզոնը կատարել է Բուդապեշտում բանտարկված գետտոների «Ելի շելո» ստեղծագործությունը:
«Այն օրերին, երբ ամբողջ աշխարհն աղմկում է և փորձում նշել Օսվենցիմի արյունալի իրադարձությունները, մեր զինվորական երգչախումբը երգեց Եվրոպայի ամենամեծ ժողովարանում, և ինձ թույլ տվեցին երգել: Երգացանկում հնչեցին տարբեր երգեր, բայց մի եգ կա, որ դուք չգիտեք, և այն կարող է հետաքրքրել: Այդ երգը ծնվել է հունգարական, Բուդապեշտի գետտոյում, կոչվում է «Ելի շելո»,- ասել է Կոբզոնը և երգել:
Ըստ «Լենտայի»՝ արտիստը խոսել է հունվարի 18-ին Բուդապեշտում Ալեքսանդրովի անվան երգչախմբի ելույթի մասին:
Նշենք, որ հունվարի 27-ին Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրն էր: Այդ օրը՝ 1945 թվականին, խորհրդային զորքերը ազատագրել են Օսվենցիմի կենտրոնացված ճամբարը, որտեղ իր գոյության ողջ ընթացքում շուրջ մեկուկես միլիոն մարդ է ոչնչացվել: 1947 թվականին, ճամբարի գտնվելու վայրում թանգարան է հիմնվել:

В мире 19:43 28/01/2015
Народный артист СССР и депутат Госдумы России Иосиф Кобзон спел с парламентской трибуны на иврите. Как сообщает «Лента.ру», он исполнил композицию заключенных Будапештского гетто «Эли Шело».
«В те дни, когда весь мир шумит и пытается отметить эти кровавые события в Освенциме, наш армейский ансамбль выступил в самой большой синагоге Европы, и мне было позволено спеть. В репертуаре звучали разные песни, но одну песню вы не знаете, и она может вызвать у вас интерес, эта песня родилась в венгерском, Будапештском, гетто, называется она "Эли Шело"», – сказал Кобзон, после чего исполнил песню а капелла.
Согласно информации, артист говорил о совместном выступлении с ансамблем имени Александрова в Будапеште, которое прошло 18 января.
27 января отмечался международный день памяти жертв холокоста. В этот день в 1945-м советские войска освободили концентрационный лагерь Освенцим (немецкое название Аушвиц-Биркенау). За годы существования (с 1940 по 1945 год) в лагере были уничтожены около полутора миллионов человек. В 1947-м на территории бывшего лагеря создан музей.