Տնտեսություն 19:45 28/01/2015
ԵՄ-ն մտադիր է երկարաձգել հակառուսական պատժամիջոցները ևս կես տարով:  Հղում տալով «Ռյուչըրս» գործակալությանը՝ «Լենտան» նշում է, որ այս մասին հայտնի է դարձել ԵՄ արտգործնախարարների հայտարարությունից: Աղբյուրը հայտնում է, որ այս փաստաթղթի շուրջ քվեարկությունը կկայանա վաղը՝ հունվարի 29-ին, իսկ վերջնական որոշումը կընդունվի Բրյուսելում կայանալիք գագաթնաժողովում ՝ փետրվարի 12-ին:
Ըստ աղբյուրի՝ ԵՄ արտգործնախարարները դիմել են Եվրահանձնաժողովին խնդրանքով, որ վերջինս ընդլայնի «սև ցուցակն»՝ այնտեց նոր անուններ ընդգրկելով:
Նշենք, որ այս տարվա մարտին լրանում է ՌԴ նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցների ժամկետը: 2014 թվականին Բրյուսելը 21 ռուս և ուկրաինացի չինովնիկների ներառել էր պատժամիջոցների ցուցակում՝ Ղրիմի կարգավիճակի վերաբերյալ անցկացված հանրաքվեի հարցով: 2014 թվականի ընթացքում պատժամիջոցների ցուցակը մի քանի անգամ ընդլայնվել է:

Политика 18:52 28/01/2015
Европейский союз готовится на полгода продлить действие санкций в отношении России. Как пишет «Лента.ру», это следует из проекта итогового заявления министров иностранных дел ЕС, который оказался в распоряжении агентства Reuters.
По данным СМИ, голосование по этому документу должно состояться в четверг, 29 января. Окончательное решение будет принято на саммите в Брюсселе 12 февраля.
Согласно проекту заявления, главы МИД Европейского союза обратились в Еврокомиссию с просьбой в течение недели расширить черный список, добавив в него новые имена.
В марте этого года истекает срок действия первого пакета антироссийских санкций, введенных 17 марта 2014 года. Тогда Брюссель внес в санкционный список 21 российского и украинского чиновника и политика в связи с референдумом о статусе Крыма. В течение 2014 года ограничения несколько раз расширялись.