Աշխարհում 18:16 30/01/2015
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագ է մատուցելու: Այս մասին տեղեկացնում է «Catholic News Herald»-ը:
«Ֆրանցիսկոս պապը ապրիլ ամսին հատուկ պատարագ կմատուցի կաթոլիկ հայերի հետ, ովքեր նշում են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը»,- ասված է Վատիկանի տարածած հայտարարության մեջ:
Նկատենք, որ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը այն մարդկանցից է, ովքեր բազմաթիվ անգամներ հայտարարել են, որ ճանաչում և դատապարտում են Հայոց ցեղասպանությունը` այն համարելով մարդկության դեմ իրագործված մեծագույն հանցագործություն: Ավելին, մինչ Հռոմի պապ դառնալը, նա` որպես Բուենոս Այրեսի արքեպիսկոպոս, Հայոց ցեղասպանության 91-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների ժամանակ կոչ էր արել Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:

Общество 19:23 30/01/2015
Папа Римский Франциск в апреле 2015 года в Соборе Святого Петра в Ватикане отслужит литургию к 100-й годовщине Геноцида армян. Об этом сообщает «Catholic News Herald».
«Папа Франциск в апреле отслужит литургию для армян-католиков в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян», – говорится в сообщении.
Отметим, что Папа Франциск не раз заявлял, что признает и осуждает Геноцид армян, считая его величайшим преступлением против человечества. Более того, до избрания Папой Римским архиепископ Буэнос-Айреса Хорхе Марио Бергольо в ходе мероприятий, посвященных 91-й годовщине трагедии, призвал Турцию признать Геноцид армян.
Вопрос признания Геноцида армян не входит в юрисдикцию Европейского суда по правам человека. Заявление президента Армении