Հասարակություն 16:13 30/01/2015
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նիվիրված ապրիլի 22-24-ի միջոցառումները ընդամենը գագաթակետն են ամբողջ ծրագրի»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանը՝ ամփոփելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 5-րդ նիստը:
«Սակայն ապրիլի 24-ով ոչինչ չի վերջանում, մինչև տարեվերջ օրերով և անցկացման վայրերով ֆիքսված են բոլոր միջոցառումները»,-նշեց Վ. Սարգսյանը՝ շեշտելով, որ 100-րդ տարելիցը առիթ է համախմբման և ոչ թե որևէ բանի ավարտի:
Նա տեղեկացրեց, որ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից նախօրեին հնչեցված հռչակագրիը թարգմանվել է վեց լեզուներով, նաև արևմտահայերեն, որպեսզի բոլոր շահառուներին առավել հասանելի լինի:
Անդրադառնալով առաջիկայում սպասվելիք միջոցառումներին, նա հայտնեց, որ առաջին խոշոր միջոցառումը մարտի 18-20-ին կայանալիք միջազգային մեդիա ֆորումն է, որը կոչվելու «Արարատի ստորոտին»:
«Այսօր մենք աշխատում ենք տարածաշրջանային հանձնախմբերի հետ, որպեսզի այդ մեդիաֆորումին ներկա լինեն տարբեր միջազգային, տարածաշրջանային ազդեցիկ լրատվամիջոցներ»,-նշեց Վ. Սարգսյանը:
Նա նաև հայտնեց, որ ապրիլին 22-23-ին կկայանա «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» միջազգային գլոբալ հասարակական, քաղաքական ֆորումը, որը հարթակ կդառնա նաև ցեղասպանություն հանցագործության մասին խոսելու:
Անդրադառնոլով ապրիլի 23-ին Հանրապետության հրապարակում կայանալիք հանրահայտ «System of a down» ռոք խմբի համերգին՝ Վ. Սարգսյանն ասաց. «Կազմկոմիտեն որոշեց, որ շատ ճիշտ կլինի, եթե 100-րդ տարելիցի օրը այս պահանջը մշակույթի ոլորտում հնչեցնեն հենց իրենք` որպես միասնականության և պահանջատիրության առաջամարտիկների երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչներ»:
Ապրիլի 23-ի երեկոյան, ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի էլ տեղի կունենա ավանդական դարձած ջահերով երթը:
«Ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում կանցկացվի ոգեկոչման հիմնական արարողությունը արտասահմանյան ներկայացուցչությունների մասնակցությամբ, նախատեսվում են ելույթներ, ժամանած պատվիրակությունների խոսքը: Երեկոյան կկանայա դասական երաժշտության մեծ համերգ, որում հանդես կգան բոլոր այն երկրներից, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը կամ քայլեր են կատարել այդ ուղղությամբ»,-ավելացրեց Վիգեն Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին կայացավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 5-րդ նիստը, որը նախագահում էր հանձնաժովողի նախագահ, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում ընթերցվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Համահայկական հռչակագիրը:
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հրապարակվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագիրը

Политика 18:35 30/01/2015
«24 апреля ничего не заканчивается». В. Саркисян представил запланированные к 100-й годовщине Геноцида армян мероприятия
Предстоящие 22-24 апреля мероприятия, посвященные 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г., являются всего лишь кульминацией запланированной программы. Об этом заявил сегодня на встрече с журналистами руководитель Аппарата президента Армении, координатор мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, Виген Саркисян.
«24 апреля 2015 года ничего не заканчивается, все мероприятия распределены по дням и местам проведения до самого конца года», – отметил В. Саркисян, подчеркнув, что 100-я годовщина Геноцида армян – повод к консолидации, а не завершение некого процесса.
По его словам, зачитанная накануне, 29 января, президентом Армении Сержем Саргсяном Всеармянская декларация к 100-й годовщине Геноцида армян была переведена на 6 языков, в том числе и на западноармянский, чтобы она была более доступной для всех заинтересованных сторон.
Обратившись к предстоящим мероприятиям, Виген Саркисян отметил, что самое крупное мероприятие – намеченный на 18-20 марта медиафорум «У подножия Арарата».
«Сегодня мы работаем с региональными комиссиями, чтобы обеспечить участие в данном медиафоруме представителей влиятельных мировых и региональных СМИ», – отметил Виген Саркисян. А 22 – 23 апреля состоится международный общественный, политический форум «Против преступления геноцида».
Коснувшись предстоящего 23 апреля на Республиканской площади концерта всемирно известной рок-группы «System of a down», В. Саркисян сказал: «Оргкомитет решил, что будет правильнее, если наше требование в сфере культуры озвучат именно они».
Вечером 23 апреля состоится уже ставшее традиционным факельное шествие.
«Основное мероприятие состоится 24 апреля в мемориальном комплексе „Цицернакаберд” с участием зарубежных делегаций, запланированы выступления. Вечером состоится гала-концерт классической музыки, в нем примут участие представители стран, которые признали Геноцид армян или предприняли шаги в этом направлении», – резюмировал В. Саркисян.