Քաղաքական 17:43 27/02/2015
«Մի սուրբ մարդ ինձ զանգեց մի քանի օր առաջ, ասաց, որ պետք է ամաչել ժողովրդից: Հայ ժողովրդից պետք է ամաչել, եթե չամաչես, ունակ ես ցանկացած բռնության, այլանդակության: Այս խոսքն ուղղում եմ իմ ընկեր, իմ ծանոթ, աչքերի մեջ նայած ոստիկանապետին: Պետք է ամաչել հայ ժողովրդից: Պատրաստվեցեք»,- Ազատության հրապարակում կայացած հանդիպում-ասուլիսին իր խոսքն այսպես սկսեց «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Նա ասաց, որ փետրվարի 28-ին «Ժառանգություն» կուսակցությունը լինելու է Լոռու մարզում, մարտի 1-ին ` Տավուշում` Չինարիում` Կարեն Պետրոսյանի հիշատակը հարգելու, ասելու` «այլևս երբեք զոհ չենք տալու»:
«Երբ մենք մարտի 1-ին եղել ենք Երևանում, մշտապես ներկա ենք եղել և հիմա էլ կոչ ենք անում բոլորիդ ներկա լինել մարտի 1-ի սգո և պահանջի հավաքին»,- ասաց նա` հավելելով, որ իրենք մարտի 1-ի զոհերի հիշատակը կհարգեն հենց սահմանին կանգնած:
Ր. Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ մարտի 2-ին մեկնելու է Բրյուսել, որտեղ մասնակցելու է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության քաղաքական վեհաժողովին, ներկայացնելու է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված մի բանձաձև, որին բարեբախտաբար, միացել են նաև ՀՀԿ-ն և ՕԵԿ-ը. «Շնորհակալ եմ, որ մեկ անգամ հանդես ենք գալիս միասնական մեկ բանաձևով»:
Այնուհետև նա ասաց, որ մարտի 6-ին ժամը 16:00-ին իրենք կրկին կլինեն Ազատության հրապարակում. «Հույս ունեմ, որ հաջորդ ուրբաթ կլինի միացյալ հրապարակ»:
Ր. Հովհաննիսյանի խոսքով, իրենք արդեն մի քանի օր է հանդիպում են տարբեր քաղաքական ուժերի հետ` ԱԻՆ, ՀՀՇ, Հիմնադիր խորհրդարան, Պահպանողական, Ժողովրդավարական հայրենիք կուսակցություններ:
«Կոնկրետ պայմանավորվածություն չկա, նախնական խորհրդակցություններ են: Ինձ թվում է` շատ մարդիկ զգում են այս պահի լրջությունը: Այդ հանդիպումներն անպայման կշարունակվեն»,- ասաց նա:

Политика 20:02 27/02/2015
Раффи Ованнисян призвал всех принять участие в митинге АНК 1 марта, а сам отправится на границу Армении и Азербайджана
Лидер оппозиционной партии «Наследие» Раффи Ованнисян призвал всех принять участие в намеченном на 1 марта митинге оппозиционной партии «Армянский национальный конгресс» (АНК). Об этом политик заявил сегодня в ходе пресс-конференции на ереванской Площади Свободы.
Р. Ованнисян при этом отметил, что сам он в этот день будет находиться в Тавушской области РА с целью почтить память убитого в Азербайджане мирного жителя из села Чинари Карена Петросяна.
По его словам, память погибших в ходе предвыборных развитий 1 марта 2008г. граждан он почтит «прямо на границе». «Мы заявим, что больше никаких жертв не будет», – сказал Р. Ованнисян.
Оппозиционер также сообщил, что 2 марта отправится в Брюссель, где на саммите Европейской народной партии представит посвященную 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи резолюцию, к которой присоединились также правящая Республиканская партия Армении (РПА) и оппозиционная партия «Оринац еркир».
«Благодарен за то, что мы хоть раз выступаем с единой инициативой», – сказал Р. Ованнисян.
Он также сообщил, что вновь созовет сторонников на Площадь Свободы 6 марта. «Надеюсь, в следующую пятницу удастся сформировать единую площадку», – сказал Р. Ованнисян.
По его словам, уже несколько дней, как он проводит предварительные консультации с различными политическими силами, в числе которых «Армянское общенациональное движение» (АОД), а также с гражданской инициативой «Учредительной парламент» и др., хотя пока конкретных договоренностей нет.
«Мне кажется, многие чувствуют серьезность настоящего момента. Эти встречи будут непременно продолжены», – сказал Р. Ованнисян.