Տարածաշրջան 18:26 05/03/2015
«Իրավիճակը մնում է անկայուն». Մոսկվան կոչ է արել ԼՂ հակամարտության կողմերին ցուցաբերել զսպվածություն
Պաշտոնական Մոսկվան կոչ անում ԼՂ հակամարտության կողմներին ցուցաբերել զսպվածություն և թույլ չտալ այնպիսի գործողություններ, որոնք հետագա լարվածության պատճառ կդառնան: Այսօր կայացած ճեպազրույցի ժամանակ նման հայտարարութուն է հնչեցրել ՌԴ ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը:
«Իրավիճակը մնում է անկայուն: Տարվա սկզբից արձանագրվող լարվածությունից հետո փետրվարի երկրորդ կեսին հաստատվեց հարաբերական անդորր: Սա ընդունեցին նաև կողմերի ներկայացուցիչները ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի խմբի կողմից այս տարվա փետրվարի 20-ին անցկացված դիտարկման ժամանակ: Սակայն վերջին տվյալները փաստում են հրադադարի ռեժիմի խախտումների ակտիվացման մասին: Ցավոք սրտի, կան զոհեր»,- նշել է Ալեքսանդր Լուկաշևիչը
«Երեկ Անջեյ Կասպշիկը դիտարկում է անցկացրել շփման գծում: Կպատրաստվի համանապատասխան զեկույց: Կարծում եմ, որ ավելի մանրամասն տվյալներ հնարավոր կլինի ստանալ ԵԱՀԿ դիտարկողներից:
Կոչ ենք անում կողմերին ցուցաբերել զսպվածություն, թույլ չտալ այնպիսի գործողություններ, որոնք հետագա լարվածության պատճառ կդառնան, ինչպես նաև հետամուտ լինել ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, ինչպես այդ մասին հայտարարվել էր 2014 թ օգոստոսի 10-ին Սոչիում կայացած գագաթնաժողովում»,- հավելել է ՌԴ ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչը:

Политика 18:35 05/03/2015
МИД России призываем стороны карабахского конфликта не допускать действий, ведущих к дальнейшей эскалации
Обстановка в зоне нагорно-карабахского конфликта остается нестабильной. Об этом сегодня в ходе брифинга заявил официальный представитель МИД России Александр Лукашевич.
«После обострения, которое прослеживалось с начала года, во второй половине февраля наступило некоторое затишье. Это признали представители сторон в ходе мониторинга, проведенного группой Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ А.Каспржика 20 февраля с.г. Однако последние данные, поступившие в первых числах марта, свидетельствуют об очередном всплеске нарушений режима прекращения огня. К сожалению, есть погибшие», – приводятся слова А. Лукашевича на сайте МИД РФ.
Представитель российского внешнеполитического ведомства также отметил, что вчера Анджей Каспршик провел мониторинг на линии соприкосновения. «Будет подготовлен соответствующий доклад. Полагаю, что более подробные сведения о том, как обстоят дела, можно будет получить от мониторов ОБСЕ», – сказал он.
«Призываем стороны проявить сдержанность, не допускать действий, ведущих к дальнейшему росту напряженности, придерживаться мирного пути урегулирования конфликта, как об этом было заявлено на саммите в Сочи 10 августа 2014 г.», – заявил А. Лукашевич.