Հասարակություն 16:53 24/03/2015
Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանատունը ստուգում է   վթարված ինքնաթիռում ՀՀ քաղաքաքացիների առկայությունը։ Այդ մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
«Դեռ որևիցե նախնական տեղեկատվություն չկա», -հավելում է նա։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ֆրանսիական Ալլպերում Germanwings ավիանընկերությանը պատկանող Airbus A320 օդանավը վթարի էր ենթարկվել, ինչի հետևանքով շուրջ 150 մարդ մահացել է: Ֆրանսուա Օլանդը հայտարարել էր, որ օդանավում եղել են Իսպանիայի, Գերմանիայի և նաև Թուրքիայի քաղաքացիներ: Օդանավը ուղևորվելիս է եղել Դյուսելդորֆից Բարսելոնա: Դյուսելդորֆի օդանավակայանի ժամանումների տախտակի լուսանկարն են հրապարակել ԶԼՄ-ները, որում Airbus A320 օդանավի 4U9525 թռիչքի մասին որևէ տեղեկություն չկա:
Ըստ BBC-ի, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հեռախոսային կարճ զրույց է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ՝ զորակցություն հայտնելով նրան: Միաժամանակ, Իսպանիայի թագավոր Ֆիլիպը և իր կինը գտնվում են Ֆրանսիայում և պատրաստվում են հանդիպել Օլանդի հետ:

Посольство Армении во Франции уточняет, находились ли на борту разбившегося авиалайнера граждане РА
Посольство Армении во Франции уточняет, находились ли на борту разбившегося сегодня пассажирского авиалайнера А320 граждане РА. Об этом в своем микроблоге в Twitter написал пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, отметив, что пока сведений не поступило.
Отметим, все 150 человек, находившиеся на борту пассажирского авиалайнера А320, который потерпел во вторник крушение на юге Франции, по предварительным данным, погибли. Воздушное судно принадлежало компании Germanwings и направлялось из Барселоны в Дюссельдорф. По данным французских СМИ, на борту были 142 пассажира и восемь членов экипажа. Как сообщает новостной телеканал n24 со ссылкой на силы безопасности Франции, этим рейсом летели в основном граждане Германии. Обломки лайнера уже обнаружены близ города Барселоннет в департаменте Альпы Верхнего Прованса.
Между тем, как передает «РИА Новости», президент Франции Франсуа Олланд заявил о своем намерении в ближайшее время провести переговоры с канцлером Германии Ангелой Меркель и королем Испании Филиппом VI в связи с крушением Airbus A320 на юге Франции. «Я намерен побеседовать по телефону с канцлером Германии Ангелой Меркель и королем Испании по поводу этой трагедии», – сказал французский президент.