Հասարակություն 13:14 14/04/2015
«Մեկ դար առաջ` Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում, Օսմանյան կայսրությունում թուրքերը սպանեցին 1.5 մլն հայերի, մի կոտորած, որի պատմական մասշտաբները հակադարձ համեմատական են նրան, թե ինչքան քիչ է ճանաչված այդ սարսափը»,-գրում է New York Daily News‎ պարբերականը:
Թերթը նշում է, որ «կիրակի Սուրբ Պետրոս տաճարում Ֆրանցիսկոս պապը հաստատակամորեն շտկեց կշեռքները` զանգվածային սպանությունները բնութագրելով «որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»: Նա հիշեցրեց մարդկության դեմ հանցագործությունը, որին հաջորդեցին Հիտլերի և Ստալինի զանգվածային բնաջնջումները:
«Չարիքը թաքցնելը կամ ժխտելը հավասարազոր է արյունահոսող վերքն առանց վիրակապի թողնելուն»,-ասել է պապը` առաջացնելով ժամանակակից Թուրքիայի հանրապետության զայրույթը, որի կառավարությունը երկար ժամանակ է պնդում է, որ իր նախնիները զբաղված էին ոչ թե ցեղասպանությամբ, այլ ծանր կռիվներով:
Սակայն զեկույցներն այլ բան են ասում: Նախքան ծագումով հրեա լեհ իրավաբան Ռաֆայել Լեմկինը 1944 թվականին ստեղծեց «ցեղասպանություն» բառը, Օսմանյան Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուն 1915 թվականին Պետքարտուղարությանը փոխանցեց, որ օսմանցիները ներգրավված են «ցեղի բնաջնջման արշավում»:
Ավելի ուշ նա գրել է. «Երբ Թուրքիայի իշխանությունները տարհանումների հրաման տվեցին, նրանք մահվան էին ուղարկում մի ամբողջ ժողովրդի: Նրանք դա լավ հասկանում էին, և ինձ հետ զրույցներում ջանք էին գործադրում փաստերը հերքելու համար»:
2001 թվականին Հռոմի Հովհաննես Պողոս 2-րդ պապը ցեղասպանություն բառն օգտագործեց 100 տարի առաջ հայերի կոտորածը բնութագրելու համար: Այսօր, նկարագրելով քրիստոնյաների ներկայիս կոտորածը, Ֆրանցիսկոսը օգտագործեց իր անվախ բարոյական ձայնը` ասելով այն, ինչ եղել էր: Փառք Աստծո, որ նա ասաց»,-եզրափակել է պարբերականը:

Society 13:30 14/04/2015
A century ago, during World War I, the Ottoman Empire killed 1.5 million Armenians in a bloodbath whose historic proportions stand in marked contrast to how little recognized that horror has been, the New York Daily News writes.
The news outlet notes that on Sunday, during a Mass in St. Peter’s Basilica, Pope Francis firmly righted the scales by describing the death spree as the “first genocide of the 20th century.” He recalled a crime against humanity that would be followed by the mass predations of Hitler and Stalin.
“Concealing or denying evil is like allowing a wound to keep bleeding without bandaging it,” the pontiff said, touching off fury in the modern Republic of Turkey, where the government has long insisted that its forebears engaged not in genocide but in hard-fought combat.
The record says otherwise. Long before Polish-Jewish World War II refugee Raphael Lemkin coined the word “genocide” in 1944, U.S. Ambassador Henry Morgenthau cabled the State Department in 1915 that the Ottomans were engaged in a “campaign of race extermination.”
Morgenthau, grandfather of longtime Manhattan DA Robert Morgenthau, later wrote: “When the Turkish authorities gave the orders for these deportations, they were merely giving the death warrant to a whole race; they understood this well, and, in their conversations with me, they made no particular attempt to conceal the fact.”
In 2001, Pope John Paul II used the word genocide to describe the Armenian massacre that began 100 years ago next week. Now, as he decries today’s massacres of Christians, Francis used his singularly unafraid moral voice to tell it like it was. And thank goodness he did, the article concludes.