Մշակույթ 17:46 04/05/2015
Պետական հանձնաժողովը որևէ մեկին չի պատվիրել Հայոց ցեղասպանության թեմայով ֆիլմ նկարահանել. Վ.Սարգսյան
«Պետական աջակցությամբ և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի հատկացրած միջոցների հաշին Հայոց ցեղասպանության թեմայով նկարահանվում է 18 ֆիլմ՝ 12 վավերագրական, 5 գեղարվեստական, 1՝ անիմացիոն: Բոլոր ֆիլմերի նկարահանումները սկսված են, մեծ մասն ավարտական փուլում են գտնվում»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց մշակությի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների համակարգող Վիգեն Սարգսյանը նշեց, որ հանձնաժողովը որևէ մեկին ֆիլմ նկարահանելու պատվեր չի տվել. «Միտումնավոր չենք պատվիրել, քանի որ համոզված ենք, որ պատվերով նկարահանված ֆիլմը, բեմադրված ներկայացումը կամ գրված գիրքը դատապարտված են լինել քարոզչական բնույթի, հաճախ՝ զուրկ գեղարվեստական արժեքից: Բայց որպես հանձնաժողով կանգնել ենք բոլոր ստեղծագործողների կողքին, ովքեր արժանի նյութ են ներկայացրել: Բոլոր դեպքերում մասնակցել ենք նվազագույն ներդմամբ՝ հիմնական բեռը ստեղծագործական կոլեկտիվների վրա թողնելով: Այսինքն՝ մենք ոչ թե ֆիլմ են պատվիրել, այլ, հաշի առնելով կինոմատոգրաֆիայի կարևորությունը, բաց չենք թողնել նման խնդրանքները, միջնորդությունները, փորձել ենք աջակցել»:
Վ. Սարգսյանի խոսքով, կան ֆիլմեր, որոնց ստեղծմանը հանձնաժողովը որևէ մասնակցություն չի ունեցել, բայց լինելով հաջողված, օգնել է ներգրավել տարբեր ծրագրերում, գովազդվել:

Общество 18:49 04/05/2015
В настоящее время снимаются 18 посвященных теме Геноцида армян фильмов, но ни один не готовится по заказу
В настоящее время снимаются 18 посвященных теме Геноцида армян фильмов – 12 документальных, 5 художественных, 1 анимационный. Об этом сообщила сегодня на пресс-конференции министр культуры Армении Асмик Погосян.
По ее словам, картины снимаются при государственной поддержке и на средства, предоставленные Государственной комиссией по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян.
«Съемки картин продолжаются, большинство из них – на завершающей стадии», – сказала Асмик Погосян.
В свою очередь руководитель Аппарата президента Армении, координатор мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, Виген Саркисян отметил, что Госкомиссия никому не заказывала съемку фильмов.
«Мы специально не заказывали, так как убеждены: снятые по заказу картины, поставленные по заказу представления или написанные по заказу книги будут иметь пропагандистский характер, часто не представляя художественной ценности», – сказал он.
Однако, по его словам, Госкомиссия всегда поддерживала тех, кто представлял достойный материал. «В любом случае мы принимали минимальное участие, оставляя основное бремя нагрузки на творческих коллективах. То есть, мы не фильмы заказывали, а с учетом важности кинематографии не оставляли без внимания такие просьбы и обращения», – сказал он, добавив, что Госкомиссия помогала также продвижению фильмов, в которых не принимала никакого участия, но которые являются успешными задумками.