Տնտեսություն 17:20 05/05/2015
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել վերլուծական քննարկում՝ Հայաստանի էներգետիկ համակարգի վիճակի, մարտահրավերների և զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ:
Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ ակպերի վարչությունից հայտնում են, որ ՀՀ էներգետիկայի նախարարի տեղակալ Արեգ Գալստյանը ներկայացրել է էներգետիկ ոլորտի համալիր ուսումնասիրության արդյունքները, որոնց հիման վրա մշակվելու է էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ զարգացման նոր ռազմավարություն:
Նշվել է, որ ուսումնասիրության հիմքում դրված են հետևյալ նպատակները՝ էներգակիրների հուսալի մատակարարում ներքին շուկայի սպառողներին հնարավորինս ցածր գներով, էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգետիկայի տնտեսապես հիմնավորված ներուժի իրացում, էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրում, տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնում և այլն:
Հաջորդիվ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, որի ընթացքում արծարծվել են քննարկվող փաստաթղթին վերաբերող մանրամասներ, ներկայացվել են մի շարք առաջարկություններ և դիտողություններ: Ընդգծվել է, որ ՀՀ էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ զարգացման նոր ռազմավարությունը հնարավորություն կտա մեծացնել երկրի էներգետիկ անվտանգության մակարդակը, նվազեցնել կախվածությունն արտաքին էներգառեսուրսներից և բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի մատակարարման հուսալիությունը:
Ամփոփելով քննարկումը՝ վարչապետը նշել է, որ կառավարության նպատակը երկրում երկարաժամկետ կտրվածքով կայուն և անվտանգ էներգետիկ համակարգ ապահովելն է: Հովիկ Աբրահամյանը կարևորել է շահագրգիռ գերատեսչությունների շարունակական համագործակցությունը նոր ռազմավարության մշակման գործընթացում և հանձնարարել ներկայացված փաստաթուղթը լրամշակել հնչած առաջարկություններով:

Экономика 18:36 05/05/2015
Под председательством премьер-министра Армении Овика Абраамяна в правительстве сегодня, 5 мая, состоялось аналитическое обсуждение, посвященное состоянию энергетической системы Армении, существующим в данной сфере вызовам и перспективам развития. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Заместитель министра энергетики Армении Арег Галстян представил результаты комплексного исследования энергетической сферы, на основе которого будет разработана новая стратегия долгосрочного развития энергетической системы.
Как было отмечено, в основу исследования заложены следующие цели: надежные поставки энергоносителей для обеспечения потребителей на внутреннем рынке по возможно низким ценам, реализация экономически обоснованного потенциала энергоэффективности и возобновляемой энергетики, внедрение энергосберегающих технологий, расширение регионального сотрудничества и т.д.
Затем состоялся обмен мнениями, было подчеркнуто, что новая стратегия долгосрочного развития энергосистемы Армении позволит повысить уровень энергетической безопасности республики, снизить зависимость от внешних энергоресурсов и повысить уровень надежности поставок электроэнергии.
Резюмируя, премьер Армении отметил, что целью правительства в долгосрочной перспективе является создание в стране стабильной и безопасной энергетической системы. О. Абраамян обозначил важность сотрудничества заинтересованных ведомств в процессе выработки новой стратегии и поручил дополнить представленный документ прозвучавшими предложениями.