Քաղաքական 10:34 27/05/2015
Քննարկվել է հայկական և լիբանանյան համայնքային կառույցների միջև համագործակցության հնարավորությունները
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նախօրեին իր լիբանանցի գործընկերոջ Ջեբրան Բասիլի հրավերով պաշտոնական այց է կատարել Լիբանան: Այցելությունը մեկնարկել է Լիբանանի վարչապետ Թամամ Սալամի հետ հանդիպումով։ Այս մասին հայտնում են ԱԳն մամուլի ծառայությունից:
Ողջունելով Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարին` Լիբանանի վարչապետն ասաց, որ Լիբանանի ժողովուրդը առանձնահատուկ համակրանք ունի հայ ժողովրդի հանդեպ: Բարձր գնահատելով երկու երկրների միջև առկա բարեկամական սերտ հարաբերությունները` վարչապետ Սալամը նշել է, որ դրանում իր զգալի ներդրումն ունի Լիբանանի հայ համայնքը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանում բարձր են գնահատում Լիբանանի հետ ջերմ և փոխշահավետ հարաբերությունները և պատրաստակամ են հավելյալ ջանքեր գործադրել փոխգործակցության զարգացման և առավել ընդլայնման համար։ Կարևորվել է առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդումը, Հայաստանում լիբանանյան ներդրումների ծավալների ավելացումը։
Հանդիպմանը վարչապետ Սալամն ու նախարար Նալբանդյանը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացման նպատակով ձեռնարկվելիք քայլերը։ Երկուստեք կարևորվել է միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության ակտիվացումը։
Զրուցակիցները հանգամանալից մտքեր են փոխանակել մի շարք տարածաշրջանային խնդիրների, Միջին Արևելքում զարգացումների շուրջ։ Հանդիպմանը արծարծվել է Լիբանանում կայունության և անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներին և դրանց խորհրդին։ Այս համատեքստում նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը և հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ են հիշում Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայերի ընդունելությունը լիբանանցիների կողմից:
Նախարար Նալբանդյանը վարչապետ Սալամին ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղությունները, ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը։
Բեյրութում Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Լիբանանի խորհրդարանի նախագահ Նաբիհ Բըրրիի հետ:
Լիբանանի խորհրդարանի նախագահը, բարձր գնահատելով տարբեր ոլորտներում երկու երկրների համագործակցությունը, նշել է, որ ջերմությամբ է հիշում 2011թ. Հայաստան կատարած իր այցելությունը, և խնդրել է իր բարեմաղթանքները փոխանցել Հայաստանի ղեկավարությանը։
Զրուցակիցները կարևորել են միջխորհրդարանական ձևաչափով համագործակցությունը, խորհրդարանականների փոխայցելությունների և միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը:
Լիբանանի խորհրդարանի ղեկավարն ու Հայաստանի արտգործնախարարը քննարկել են միջինարևելյան զարգացումները և դրանց հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Նույն օրը տեղի ունեցավ Էդվարդ Նալբանդյանի և Լիբանանի արտգործնախարար Ջեբրան Բասիլի հանդիպումը, որը մեկնարկեց առանձնազրույցի ձևաչափով, ինչին հաջորդեցին բանակցությունները՝ պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
Ողջունելով ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարին` Լիբանանի արտգործնախարարն ասաց, որ երկու պետությունների միջև ձևավորվել են օրինակելի հարաբերություններ, ինչը պայմանավորված է բարեկամական համագործակցության ամրապնդման երկուստեք ցանկությամբ:
Նախարարները շարունակել են մեկ ամիս առաջ Երևանում մեկնարկած երկխոսությունը, երբ Ջեբրան Բասիլը Հայաստան էր ժամանել՝ մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներին:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ջեբրան Բասիլն անդրադարձել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության հարցերին, արտգործնախարարությունների միջև խորհրդատվություններին, փոխգործակցությանը բազմակողմ ձևաչափերում, կարևորել են իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը։ Երկուստեք ընդգծվել է, որ առկա է մեծ ներուժ՝ առևտրատնտեսական համագործակցության խորացման համար, և այս առումով զգալի աշխատանք կա իրականացնելու։
Անդրադառնալով լիբանանահայ համայնքին` նախարարները նշել են, որ հայ համայնքը, մեծ դրական դերակատարություն ունենալով երկրի հասարակական-քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքում, հուսալի ու ամուր կամուրջ է հանդիսանում երկու բարեկամ երկրների և ժողովուրդների միջև: Հայաստանի և Լիբանանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են արտերկրում հայկական և լիբանանյան համայնքային կառույցների միջև համագործակցության հնարավորությունները։
Հանդիպմանն անդրադարձ է արվել Լիբանանի հարավում խաղաղապահ առաքելության կազմում հայկական զորախմբի մասնակցությանը: Նախարար Նալբանդյանն իր գործընկերոջը հայտնել է, որ Հայաստանը նախատեսում է ավելացնել Լիբանանում տեղակայված իր զորախմբի թվաքանակը:
Բանակցություններին քննարկվել են Մերձավոր Արևելքում ընթացող զարգացումները, կարևորվել է միջազգային հանրության համախմբումը ահաբեկչության դեմ պայքարում։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ջեբրան Բասիլը, անդրադառնալով այս տարվա մարտին Հայաստանի, Լիբանանի, Ռուսաստանի և Վատիկանի նախաձեռնած՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի շրջանակներում Մերձավոր Արևելքում փոքրամասնությունների պաշտպանությանը նվիրված բարձր մակարդակի քննարկմանը, շեշտել են այդ ուղղությամբ հետևողական աշխատանքների իրականացման անհրաժեշտությունը։
Բանակցությունների օրակարգում են եղել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում համագործակցության սերտացման, այս տարվա աշնանը Երևանում կայանալիք Նախարարական համաժողովի անցկացման հետ կապված հարցեր:
Նախարար Նալբանդյանն իր լիբանանցի գործընկերոջը ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված՝ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների ջանքերը:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հանդես են եկել մամուլի համար հայտարարություններով։
Էդվարդ Նալբանդյանը և Ջեբրան Բասիլը քննարկումները շարունակել են ՀՀ արտգործնախարարի պատվին տրված պաշտոնական ճաշի ընթացքում:
Մայիսի 26-ի երեկոյան Էդվարդ Նալբանդյանն այցելել է Լիբանանում ՀՀ դեսպանություն, ուր հանդիպել է Լիբանանի հայ համայնքային կառույցների ղեկավարների և ներկայացուցիչների հետ, պատասխանել լիբանանահայությանը հուզող բազմաթիվ հարցերի:

Политика 12:01 27/05/2015
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян по приглашению министра иностранных дел и по делам эмигрантов Ливана Джебрана Бассиля 26 мая с официальным визитом посетил Ливан. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Визит начался со встречи с премьер-министром Ливана Тамамом Салямом. Приветствуя главу МИД Армении, премьер отметил, что народ Ливана испытывает особую симпатию к армянскому народу. Высоко оценив существующие между двумя странами тесные дружественные отношения, премьер Салям отметил, что в это свой весомый вклад внесла и армянская община Ливана.
Поблагодарив за прием, Эдвард Налбандян отметил, что в Армении высоко ценят теплые и взаимовыгодные отношения с Ливаном и готовы прилагать дополнительные усилия для дальнейшего развития и расширения взаимодействия. Была обозначена важность укрепления торгово-экономических связей, увеличения объемов ливанских инвестиций в Армении.
В ходе встречи премьер Салям и министр Налбандян обсудили предстоящие шаги в направлении развития двусторонних отношений. Собеседники обозначили важность активизации деятельности межправительственной комиссии.
Стороны подробно обменялись мнениями вокруг ряда региональных проблем, ситуации на Ближнем Востоке. В ходе встречи обсуждались также меры по укреплению стабильности и безопасности в Ливане.
Собеседники обратились также к мемориальным мероприятиям, приуроченным к 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи. В этом контексте министр Налбандян отметил, что Армения и армянский народ с признательностью вспоминают прием, который оказали ливанцы спасшимся от Геноцида армянам.
Э.Налбандян представил Т.Саляму основные направления внешней политики Армении, усилия Армении и сопредседателей МГ ОБСЕ в направлении мирного урегулирования карабахского конфликта.
В тот же день в Бейруте Эдвард Налбандян встретился со спикером парламента Ливана Набихом Берри. Спикер ливанского парламента, высоко оценив сотрудничество двух стран в различных сферах, отметил, что он с теплотой вспоминает свой визит в Армению в 2011 году.
Собеседники обозначили важность сотрудничества в межпарламентском формате, взаимных визитов парламентариев и деятельности межпарламентских групп дружбы. Набих Берри и Эдвард Налбандян обсудили также ситуацию на Ближнем Востоке.
Накануне глава МИД Армении Э.Налбандня встретился также со своим ливанским коллегой Джебраном Бассилем. Встреча началась в формате «тет-а-тет», за ней последовали переговоры с участием делегаций.
Приветствуя главу внешнеполитического ведомства Армении, глава МИД Ливана отметил, что между двумя странами сформировались образцовые отношения, что обусловлено обоюдным желанием укрепить дружественное сотрудничество.
Министры продолжили стартовавший месяц назад в Ереване диалог, когда Джебран Бассиль находился в Армении для участия в приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян мемориальных мероприятиях.
Эдвард Налбандян и Джебран Бассиль коснулись политического диалога между двумя странами, консультаций между МИД Армении и Ливана, взаимодействия в многосторонних форматах, обозначив важность расширения договорно-правовой базы. Собеседники подчеркнули, что имеется большой потенциал для углубления торгово-экономического сотрудничества, и в этом плане предстоит серьезная работа.
Обратившись к армянской общине Ливана, министры отметили, что армянская община, играя большую позитивную роль в общественно-политической, экономической и культурной жизни страны, является надежным и крепким мостом между двумя дружественными странами и народами.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Ливана коснулись также участия армянских миротворцев в составе миссии на юге Ливана. Министр Налбандян сообщил своему коллеге, что Армения планирует увеличить число своих миротворцев в Ливане.
В ходе переговоров обсуждалась также ситуация на Ближнем Востоке, была обозначена важность консолидации международного сообщества в борьбе с терроризмом.
Вечером 26 мая Э.Налбандян посетил посольство Армении в Ливане, где провел встречу с представителями и руководителями армянских общинных структур, ответил на интересующие ливанских армян вопросы.