Հասարակություն 14:50 02/06/2015
ՀՀ Ազգային ժողովում այսօր ընթացող 2014 թվականի բյուջեի կատարողականի հաշվետվության ժամանակ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը էկոնոմիկայի փոխնախարար Էմիլ Տարասյանին հարցրեց, թե գազալցակայաններում տեղի ունեցած պայթյունների համար, որի հետևանքով մարդիկ են զոհվում, ո՞վ է պատասխանատու:
«Վերջին 10 օրում տեղի ունեցած ողբերգական միջադեպերի արդյունքում 2 հոգի մահացան, ուզում եմ Ձեր դիրքորոշումն իմանալ` ինչի՞ արդյունքում է դա եղել, և ի՞նչ հետևություններ եք անելու»,- ասաց Զոհրաբյանը՝ հավելելով, որ Էկոնոմիկայի նախարարությունն է մշակում գազալցակայանների քաղաքականությունը, որն էլ կանոնակարգվում է ՏԿԱԻՆ և Էկոնոմիկայի նախարարության համատեղ աշխատանքների արդյունքում:
Էմիլ Տարասյանը նշեց, որ էկոնոմիկայի նախարարությունն այս հարցում ոչ թե վարում է քաղաքականություն, այլ համակարգում է տեխնիկական կանոնակարգման ոլորտը, իսկ վերահսկողությունը տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն է իրականացնում:
Նրա խոսքերով՝ ԱԳԼՃԿ-ների կանոնակարգման հստակ մեխանիզմ կա, որոնք գործում են Կառավարության ընդունած համապատասխան որոշումներով:
«Միանշանակ նշել, թե ինչն է միջադեպի պատճառը, չեմ կարող ասել, բայց այդ ոլորտում շատ խնդիրներ ունենք, պետք է նայել բոլոր բաց ու թույլ մասերը»,-ասաց Է.Տարասյանը:
Ըստ նրա՝ ԱԳԼՃԿ-ների մասով շատ խիստ նորմեր են գործելու ԵՏՄ շրջանակներում. «ԵՏՄ նորմերը բավական խիստ են: Մեր կողմից խստացված անվտանգության նորմեր կստեղծվեն, և պատշաճ անվտանգություն իրականացնելու դեպքում մենք զերծ կմնանք նման դեպքերից: 2016 թվականի հունվարի 1-ից հետո դրա ազդեցությունն ակնհայտ կլինի»:

Вступающие в силу в ЕАЭС нормы ужесточат контроль над деятельностью газозаправок в Армении. Заявление замминистра экономики
В рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС) с 1 января 2016 года будут действовать строгие нормы по части автомобильных газозаправочных станций (АГЗС). Об этом заявил сегодня в Национальном Собрании Армении в ходе обсуждения годового отчета «Об исполнении Государственного бюджета РА на 2014 г.» замминистра экономики Эмиль Тарасян, комментируя недавние инциденты на газозаправочных станциях в Армении.
«Нормы ЕАЭС являются достаточно строгими. С нашей стороны также будет ужесточен контроль за соблюдением правил безопасности при эксплуатации газозаправочных станций, и в этом случае удастся избежать подобных инцидентов», – сказал он.
При этом он отметил, что технический регламент газозаправочных станций утверждается решением правительства и содержит нормативы безопасности, контроль за соблюдением которых осуществляет министерство территориального управления и по чрезвычайным ситуациям РА.
«Я не могу однозначно назвать причины данных инцидентов на АГЗС. Но в данной сфере имеются проблемы, нужно изучить все упущения и слабые стороны», – сказал Тарасян.
Напомним, за последнее время в Армении зафиксировано несколько инцидентов на автогазозаправочных станциях. В частности, утром 26 мая взрыв прогремел на принадлежащей бывшему депутату парламента Армении Акопу Акопяну («Чойт») газозаправочной станции в Эчмиадзине. В результате взрыва серьезно пострадали его брат и сын, а также сотрудник АГЗС. Впоследствии брат Акопяна скончался в больнице.