Հասարակություն 12:30 02/06/2015
Իրանցի փորձագետ. Ո՛չ շահ Իսմայիլը, ո՛չ Նադեր շահը և ո՛չ էլ Նիզամի Գյանջավին երբե՛ք չեն կարող Ադրբեջանին պատկանել
«Ադրբեջանի կողմից Իրանի պատմական ժառանգության հանդեպ ոտնձգությունը վկայում է այդ երկրի աղքատության և Իրանի հարստության մասին»,-այդ մասին նշված է իրանական «Իրդիփլոմասի.իր» կայքում թողարկված հոդվածում:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին իրանական «Ղաֆղազ.իր» կայքը տեղեկատվություն էր հրապարակել, որտեղ նշվում էր, որ օրերս Բաքվում լույս է տեսել Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհդիևի հեղինակած «Նադիր շահ Աֆշար, դիվանագիտական զրույցներ» վերնագրով գիրքը:
Հոդվածի հեղինակ՝ տարածաշրջանային հարցերով իրանցի փորձագետ Սադեղ Մալեքին, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից պատմությունը պետական մակարդակով կեղծելու և իրանական մշակութային արժեքներն ու պատմական դեմքերին յուրացնելու քաղաքականությանը, մասնավորապես նշում է. «Ադրբեջանում առկա իրականությունը վկայում է, որ այդ երկիրը պատմության հարցում Իրանի հետ տարաձայնություններ ունի: Իր քաղաքական նպատակներին հասնելու համար Բաքուն փորձում է պատմությունը յուրովի մեկնաբանել»:
Շարունակելով միտքը՝ իրանցի փորձագետը հավելում է. «Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի հեղինակած գրքի լույս ընծայումը վկայում է, որ Բաքուն դեռևս հեռու է քաղաքական հասունությունից: Ադրբեջանական Հանրապետության կարճատև քաղաքական կյանքի ընթացքում լեզուն ինքնության կառուցման կարևոր տարրերից մեկն է եղել: Սեֆյանների և Աֆշարների դինաստիաները, ինչպես նաև Իրանի ազգային ժառանգության մի շարք խորհրդանիշներ Ադրբեջանի կողմից աստիճանաբար սկսեցին յուրացվել և, Իրանի պատմությունը խեղաթյուրելով, Ադրբեջանական Հանրապետությունն իր համար սկսեց պատմություն հորինել:
«Ո՛չ շահ Իսմայիլը, ո՛չ Նադեր շահը և ո՛չ էլ Նիզամի Գյանջավին երբե՛ք չեն կարող Ադրբեջանին պատկանել: Վերոնշյալ անձինք Իրանի պատմության մեջ իրենց ուրույն տեղն են զբաղեցնում»,-եզրափակում է իրանցի փորձագետը:
Թեմայի առնչությամբ նախորդ հրապարակումները՝
Իրանական կայք. Ադրբեջանը պետական մակարդակով շարունակում է խեղաթյուրել պատմությունը
ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ. Ադրբեջանում Շահ Իսմայիլի նկարով ալկոհոլային խմիչքների վաճառքն Իրանի հանդեպ անարգանք է

Регион 18:53 02/06/2015
Иранский эксперт: Ни шах Исмаил, ни Надир-шах, ни Низами Гянджеви никогда не будут принадлежать Азербайджану
Посягательства Азербайджана в отношении иранского исторического наследия свидетельствуют о бедности Азербайджана и богатстве Ирана. Об этом говорится в статье, опубликованной на сайте «Ирдипломаси.ир».
Отметим, что накануне иранский сайт «Гафгаз.ир» опубликовал информацию о том, что на днях в Баку увидела свет книга главы Администрации президента Азербайджана Рамиза Мехтиева под названием «Надир-шах Афшар: дипломатическая переписка».
Иранский эксперт по региональным вопросам Садек Малеки в своей статье, обратившись к проводимой Азербайджаном политике по искажению истории на государственном уровне и присвоению иранских культурных и исторических ценностей, в частности отмечает: «Существующая в Азербайджане действительность свидетельствует о разногласиях этой страны с Ираном в вопросе истории. Для достижения своих политических целей Баку пытается по-своему толковать историю».
«Издание книги главы Администрации президента Азербайджана свидетельствует о том, что Баку пока далек от политической зрелости. За короткий промежуток политической жизни Азербайджанской Республики язык был одним из важнейших компонентов построения идентичности. Азербайджан постепенно начал присваивать династии Сефевидов и Афшаров, как и ряд символов национального наследия Ирана, и выдумывать для себя историю, искажая иранскую», – добавил иранский эксперт.
«Ни шах Исмаил, ни Надир-шах и ни Низами Гянджеви никогда не будут принадлежать Азербайджану. Они занимают свое особое место в истории Ирана», – резюмирует иранский эксперт.
В Иране бьют тревогу из-за книги Мехтиева о Надир-шахе: Азербайджан продолжает на государственном уровне искажать историю
Аятолла С.Х. Амели: Продажа в Азербайджане алкогольных напитков с изображением Шаха Исмаила на этикетке – оскорбление для Ирана
Оскорбление ислама… В Иране разгневаны продажей в Азербайджане спиртного напитка с портретом Шаха Исмаила на этикетке