Քաղաքական 12:05 27/07/2015
Երբ տարածաշրջանում ինչ-որ զարգացումներ են լինում, Ադրբեջանն անմիջապես անցնում է գործողությունների. Քաղաքագետ
Ղարաբաղյան հակամարատության լուծման բանակցային գործընթացում լուրջ զարգացումներ չեն լինի: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Այս փուլում, նրա խոսքով, առավելագույնը կարող է լինել երկու երկրների` Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում կազմակերպելը:
«Բանակցային գործընթացը փակուղուց հանելու համար հիմա համանախագահներին միայն հանդիպում կազմակերպելն է մնում: Բայց դժվար է ասել` կհաջողվի՞ դա նրանց, թե՞ ոչ: Դա կախված կլինի մարտի դաշտում տեղի ունեցող իրադարձություններից»,-հավելեց բանախոսը:
Նրա կարծիքով, բանակցային գործընթացում որոշ ակտիվություն նկատվում է, քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հասկանում են` այս փուլը կարևոր է և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի համար: Բացի այդ, քաղաքագետի խոսքով, ակտիվությունը համընկել է Իրանի և վեցյակի միջև հաստատված համագործակցության շուրջ զարգացումների հետ, ինչը նշանակում է, որ տարածաշրջանում ռուս-ամերրիկյան համագործակցությունը նորից սկսում է աշխատել, իսկ Ադրբեջանն էլ փորձում է ամեն ինչ անել, որպեսզի սահմանում իրավիճակը լարված պահի:
«Ադրբեջանին լավ հաջողվում է` երբ տարածաշրջանում ինչ-որ զարգացումներ են լինում, նա անմիջապես անցնում է գործողությունների»,- հայտարարեց նա` ընդգծելով, որ այնպես պետք է անել, որ սահմանը մշտապես լարված պահելու իրավունքը Ադրբեջանի ձեռքին չմնա:
Սահմանին լարվածությունը պահելը, ըստ բանախոսի, Ադրբեջանի իշխանության համար միակ ելքն է երկրում քաղաքական դիվիդենտներ շահելու համար, և այդ երկրի կողմից պատերազմի վերսկսելու հնարավորությունը նվազ է: Պատճառը, ըստ նրա, երկրի սոցիալ-տնտեսական վատ վիճակն է:
«Սոցիալական խնդիրը շատ սուր է դրված Ադրբեջանում: Արտաքին ազդակները նույնպես պակասում են, քանի որ նա աջակցություն չի ստանալու նույնիսկ իր ռազմավարական գործընկերոջից՝ Թուրքիայից: Հետևաբար, Ադրբեջանը ռազմական հաջողության հասնել չի կարող: Իսկ հայկական կողմը մեծ շանսեր ունի հաջողության հասնելու համար»,- նկատեց Մելիք-Շահնազարյանը:

Politics 13:14 27/07/2015
Political scientist: Azerbaijan immediately takes actions as soon as any developments start in region
There will not be any serious developments in the negotiations on a resolution to the Nagorno Karabakh conflict, political scientist Hrant Melik-Shahanzaryan said at a press conference today.
According to him, the maximum that can be expected at this stage is a meeting between presidents of Armenia and Azerbaijan.
“The Co-chairs of the OSCE Minsk Group have only one option to break the deadlock in the negotiating process - organizing a meeting. It is hard to say whether they will succeed or not,”  Melik-Shahnazaryan said, adding  it will depend on developments on the battlefield.
He indicated some intensification of talks as OSCE Minsk Group co-chairs realize that the current stage is important for both Armenia and Azerbaijan. Besides, he linked the intensification with the deal reached between Iran and six world powers, which he said means that Russian-American cooperation starts to work again in the region, while Azerbaijan does everything possible so that the situation on the border will remain tense.
“Azerbaijan managed to do it: as soon as some developments begin in the region, it immediately takes actions,” the expert said, noting  that Azerbaijan should not be allowed to maintain the tension on the border.
H. Melik-Shahnazaryan said that maintaining the border tension is the only way for Azerbaijani authorities to get political dividends, and there is little likelihood of a war resumption by that country. The reason is poor socioeconomic conditions in the country, he noted.  The external signals are also absent as it will not receive assistance even from its strategic partner Turkey. Therefore Azerbaijan cannot achieve military success, while the Armenian side has good chances of success,” the political scientist said.